Zapisy na akcje – rynek pierwotny

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Ten etap sprzedaży papierów przez spółkę zazwyczaj rozpoczyna się od deklaracji składanych przez dużych inwestorów odnośnie zainteresowania ofertą. Proponują oni w procesie tzw. book-buildingu poziom ceny, za którą byliby chętni kupić akcje. To podstawa do wyznaczenia tzw. widełek cenowych, a więc przedziału ograniczonego potencjalnie najniższą i najwyższą ceną.

Po złożeniu wspomnianych deklaracji, do których dopuszczani są tylko najwięksi inwestorzy, następuje określenie optymalnej ceny. Zarząd mając na względzie zainteresowanie ofertą, poziom deklarowanej ceny i liczbę akcji, na którą zgłoszony został popyt, ustala ostateczną cenę.

Jeżeli popyt jest duży i przekracza liczbę dostępnych papierów, dochodzi do ustalenia ceny na maksymalnym poziomie i redukcji zapisów.

Ważne dla utrzymania późniejszej płynności obrotu akcjami na rynku wtórnym jest ich odpowiednie rozdysponowanie pomiędzy różne grupy inwestorów. Tutaj dochodzi do podziału na transze skupiające dużych instytucjonalnych inwestorów i drobnych inwestorów, posiadających zazwyczaj niewielkie zasoby kapitałowe.

Ta pierwsza grupa gwarantuje, że nie dojdzie do szybkiej wyprzedaży akcji, a więc należy oczekiwać stabilizacji kursu. Ta druga z kolei często – kupując papiery w krótkim terminie – dosyć szybko przystępuje do ich wyprzedaży.

Kiedy znana jest już cena emisyjna papierów i wyznaczone terminy zapisów dochodzi do emisji akcji. Stąd firmy emitujące akcje nazywane są emitentami. W zależności od przyjętego harmonogramu, inwestorzy mogą zazwyczaj zapisywać się na akcje przez kilka dni.

W tym celu muszą jednak udać się do biura maklerskiego prowadzącego zapisy. Chętni na akcje mają jednak ułatwione zadanie, bowiem – od momentu upowszechnienia się internetu – mogą składać tego typu dyspozycje za pośrednictwem łączy elektronicznych. Oczywiście warunkiem jest tutaj wcześniejsze posiadanie rachunku maklerskiego.

 

Wraz z zakończeniem przyjmowania zapisów, inwestorzy są informowani o liczbie przydzielonych akcji. Biuro maklerskie, odpowiedzialne za przebieg oferty ogłasza również dane o łącznej wielkości zapisów i liczbie chętnych do objęcia papierów.

Często dochodzi tutaj do sytuacji, kiedy ogromne zainteresowanie ofertą powoduje, że wielkość zapisów zdecydowanie przewyższa liczbę zaoferowanych akcji. Wówczas konieczna jest redukcja zapisów. W sytuacji, gdyby inwestor chciał np. kupić 1000 akcji, a redukcja sięgnęłaby 30 proc., do jego portfela trafi 700 papierów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24746 )
Array ( [docId] => 24746 )