W tym przypadku mamy do czynienia z zarządzaniem na zlecenie – to sposób operowania zgromadzonymi środkami – tym razem jednak już bez aktywnego udziału inwestora. W tym przypadku twoja wiedza i doświadczenie schodzą zdecydowanie na dalszy plan.
Aby rozpocząć inwestycję wystarczy podpisać odpowiednią umowę z domem maklerskim, który zobowiązuje się do zarządzania powierzonymi środkami pieniężnymi. Oczywiście tutaj należy się spodziewać pewnych kosztów w postaci prowizji od zarobionych przez brokera pieniędzy.
Ten element, a więc wysokość prowizji, jaką pobierze dom maklerski jest ustalana już na etapie zawarcia umowy i może dotyczyć zarówno wielkości całego kapitału, jak również tylko i wyłącznie wypracowanych zysków.
Pamiętaj również, że zazwyczaj domy maklerskie przyjmują w zarządzanie portfele o większej wartości.
Inną opcją jest tzw. inwestowanie zbiorowe. W tym przypadku mamy do czynienia z lokowaniem kapitału na rynku poprzez wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne. Tutaj również nie jest wymagana wiedza ani doświadczenie w inwestycjach na rynku kapitałowym.
Wystarczy zakupić jednostki funduszy inwestycyjnych bądź certyfikaty inwestycyjne, zapłacić odpowiednią prowizję i czekać na przyszłe efekty zarządzania środkami.
Nie musisz więc bezpośrednio angażować się w podejmowanie decyzji, dotyczących zakupu np. określonych akcji (choć musisz dokonać wyboru, w jaki fundusz chcesz zainwestować: akcyjny, obligacyjny, mieszany, itp.).