Zarządzanie aktywami w rękach ekspertów

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 18-06-2012 r.

Oprócz możliwości indywidualnego zarządzania zgromadzanym majątkiem, bardzo dobrym rozwiązaniem – szczególnie dla początkującego inwestora – jest powierzenie środków w ręce wyspecjalizowanych firm. Eksperci z powodzeniem zajmą się pomnażaniem gotówki, którą wcześniej tak mozolnie odkładałeś.

W tym przypadku mamy do czynienia z zarządzaniem na zlecenie – to sposób operowania zgromadzonymi środkami – tym razem jednak już bez aktywnego udziału inwestora. W tym przypadku twoja wiedza i doświadczenie schodzą zdecydowanie na dalszy plan.

Aby rozpocząć inwestycję wystarczy podpisać odpowiednią umowę z domem maklerskim, który zobowiązuje się do zarządzania powierzonymi środkami pieniężnymi. Oczywiście tutaj należy się spodziewać pewnych kosztów w postaci prowizji od zarobionych przez brokera pieniędzy.

Ten element, a więc wysokość prowizji, jaką pobierze dom maklerski jest ustalana już na etapie zawarcia umowy i może dotyczyć zarówno wielkości całego kapitału, jak również tylko i wyłącznie wypracowanych zysków.

Pamiętaj również, że zazwyczaj domy maklerskie przyjmują w zarządzanie portfele o większej wartości.

Inną opcją jest tzw. inwestowanie zbiorowe. W tym przypadku mamy do czynienia z lokowaniem kapitału na rynku poprzez wyspecjalizowane fundusze inwestycyjne. Tutaj również nie jest wymagana wiedza ani doświadczenie w inwestycjach na rynku kapitałowym.

Wystarczy zakupić jednostki funduszy inwestycyjnych bądź certyfikaty inwestycyjne, zapłacić odpowiednią prowizję i czekać na przyszłe efekty zarządzania środkami.

Nie musisz więc bezpośrednio angażować się w podejmowanie decyzji, dotyczących zakupu np. określonych akcji (choć musisz dokonać wyboru, w jaki fundusz chcesz zainwestować: akcyjny, obligacyjny, mieszany, itp.).

Warto wspomnieć, że fundusze zarządzane są przez profesjonalistów, legitymujących się odpowiednimi licencjami. Stąd możliwa jest także odpowiednia dywersyfikacja aktywów i lokowanie środków w sposób znacznie ograniczający ryzyko potencjalnych strat.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24744 )
Array ( [docId] => 24744 )