Zasady ładu korporacyjnego na warszawskiej giełdzie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 27-06-2012 r.

Ład korporacyjny to zbiór określonych zasad postępowania, skierowanych do osób i podmiotów zarządzających giełdowymi spółkami, ale także do inwestorów posiadających zarówno duże pakiety, jak i drobnych akcjonariuszy, dysponujących niewielką liczbą akcji. Dzięki wprowadzeniu tych zasad, czyli tzw. dobrych praktyk możliwa jest poprawa funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw na rynku.

W tym przypadku chodzi przede wszystkim o utrzymanie odpowiedniej przejrzystości w działaniu spółek w relacjach z partnerami biznesowymi, inwestorami czy też regulatorami w obrocie instrumentami finansowymi.

Zasady ładu korporacyjnego skupiają się bowiem na poprawie jakości w procesie komunikowania między poszczególnymi firmami a odbiorcami informacji rynkowej. Stąd tak ważne jest, aby spółki przestrzegały przepisów i procedur przyjętych przez warszawską giełdę, a odnoszących się do zasad wspomnianej już wcześniej dobrej praktyki.

Jednym z elementów ładu jest także wzmocnienie ochrony praw akcjonariuszy m.in. w kwestiach nie regulowanych przez prawo.

Sam dokument składa się z czterech części. W pierwszej znajdują się rekomendacje dotyczące dobrych praktyk w spółkach giełdowych. Jako drugi, szczególnie istotny element, zostały tutaj uwzględnione dobre praktyki realizowane przez zarządy firm.

Trzeci i czwarty punkt stanowią odpowiednio dobre praktyki stosowane przez członków rad nadzorczych i akcjonariuszy.

Najnowszy kodeks, zaktualizowany w drugiej połowie 2011 roku, nawiązuje do zasad ładu opublikowanych po raz pierwszy na naszym rynku w 2002 roku. Wtedy też powstał – przy współpracy szerokiego grona ekspertów i instytucji na rynku kapitałowym – zbiór zasad pt. „Dobre praktyki w spółkach publicznych” (kolejna nowelizacja tego dokumentu miała miejsce w 2005 roku).

Jednak obecne zmiany dotyczą przede wszystkim elementów wchodzących w zakres ładu informacyjnego wśród uczestników rynku, jakimi są giełdowe spółki.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24810 )
Array ( [docId] => 24810 )