Zlecenia Po Cenie Rynkowej i PCRO

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

W swojej konstrukcji zlecenie Po Cenie Rynkowej jest podobne do zlecenia Po Każdej Cenie, choć oba typy dyspozycji dzielą pewne różnice. Zlecenie PCR realizowane jest bowiem po najlepszej dostępnej cenie. Podobnie jest też z dyspozycją PCRO (Po Cenie Rynkowej na Otwarcie), która pojawia się przed rozpoczęciem notowań ciągłych lub przed końcowym fixingiem, a także w systemie notowań jednolitych.

I tutaj jeżeli chcemy kupić np. 100 akcji Po Cenie Rynkowej, a po przeciwnej stronie pojawi się jako najlepsza oferta sprzedaż 100 akcji po 5 zł, to zostanie ono zrealizowane w całości. Jeżeli jednak będzie to sprzedaż 50 akcji po 5 zł, to kupimy połowę zaplanowanych w portfelu papierów. Kolejne 50 sztuk trafi do arkusza zleceń, oczekując na ofertę ze strony sprzedających.

Zlecenia PCR można składać wyłącznie podczas notowań ciągłych i tylko wówczas, kiedy są dostępne zlecenia z przeciwnej strony rynku.

Podobnym zleceniem jest również zlecenie PCRO (Po Cenie rynkowej na Otwarcie). Jest stosowane przed rozpoczęciem notowań ciągłych lub przed końcowym fixingiem, a także w systemie notowań jednolitych. Dzięki temu zleceniu istnieje możliwość wyprzedzenia innych graczy. PCRO ma bowiem pierwszeństwo w stosunku do zleceń z limitem ceny.

Inwestorzy mają także do dyspozycji zlecenia z limitem aktywacji (LimAkt). Jednak ten typ zlecenia wydaje się najbardziej skomplikowany spośród dostępnych na rynku możliwości. Jego główną zaletą jest komfort jaki daje inwestorowi, który nie jest zmuszony do ciągłego śledzenia zmian na giełdzie. Zlecenie z limitem aktywacji warto prześledzić na podstawie przykładu.

Masz w portfelu akcje warte 100 zł za sztukę. Obawiasz się jednak spadku cen i chciałbyś je sprzedać. Z drugiej strony nie masz czasu na ciągłe monitorowanie kursów. Wystawiasz więc zlecenie z limitem aktywacji – kiedy cena spadnie np. do 90 zł stanie się one aktywne i papiery trafią na sprzedaż. Konieczne jest jednak tutaj również określenie limitu realizacji (może to być PKC, PCR, lub wspomniany już limit 90 zł).

 

Podobnie jest w sytuacji kupna papierów. Obawiając się, że ceny pójdą dynamicznie w górę możesz wcześniej zabezpieczyć się przed takim scenariuszem. Jednocześnie nie staniesz do boju o wymarzone akcje w pierwszym szeregu, a będziesz mógł uczestniczyć w cyklu następujących po sobie zwyżek.

Przypuśćmy, że papiery kosztują obecnie 100 zł za sztukę, a ty przewidujesz wzrost ich wartości do 130 zł. Wówczas wystawiasz zlecenie z limitem aktywacji np. 110 zł – kiedy cena dojdzie do tego poziomu zlecenie stanie się aktywne.

Trzeba jednak pamiętać również o cenie realizacji, która nie może być niższa od limitu aktywacji w przypadku kupna lub wyższa od limitu aktywacji w przypadku zlecenia sprzedaży.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24752 )
Array ( [docId] => 24752 )