Zlecenia z limitem i Po Każdej Cenie

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Mamy do dyspozycji różnego rodzaju zlecenia, które możemy stosować w zależności od przyjętej strategii, czasu inwestycji itd. Jednak należy zwrócić uwagę na pewne cechy, które łączą wszystkie typy zleceń. Bez względu na kanał dystrybucji, jakim się posługujemy (internet, telefon, fizyczna obecność w biurze), niezbędne jest wypełnienie kilku rubryk w zleceniu.

Chodzi o dane personalne składającego zlecenie, papier jakiego dotyczy dyspozycja, stronę transakcji (kupno bądź sprzedaż), liczbę papierów wartościowych, termin zlecenia oraz limit ceny po jakiej zlecenie ma być zrealizowane.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku zlecenia kupna podana cena jest maksymalną, jaką jesteśmy w stanie zaakceptować. I odwrotnie w przypadku zlecenia sprzedaży, cena zlecenia jest minimalnym poziomem.

Limit ceny, po jakiej chcemy dokonać transakcji jeszcze szczególnie ważny. Od niego bowiem zależy, jakiego rodzaju zlecenia użyjemy, sprzedając lub kupując papiery wartościowe.

Najbardziej popularne zlecenie, to zlecenie z limitem ceny. W jego przypadku cena sprzedaży bądź kupna jest ściśle określona. Możemy np. wystawić na sprzedaż 1000 akcji z limitem 100 zł za sztukę, mając jednocześnie gwarancję, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane po tej właśnie cenie lub wyższej. W przypadku kupna 1000 akcji z limitem 100 zł, dostaniemy 1000 akcji po 100 zł lub po cenie niższej.

Nie grozi nam sytuacja, że zlecenie zostanie zrealizowane po kursie gorszym, niż wskazane przez nas w dyspozycji. Z drugiej strony nie mamy całkowitej gwarancji, że zlecenie zostanie zrealizowane – musi się bowiem pojawić identyczna dyspozycja o przeciwnym do naszego kierunku. Zlecenie z limitem może być używane we wszystkich fazach notowań i w odniesieniu do wszystkich papierów.

Kolejny rodzaj zlecenia to zlecenie PKC (Po Każdej Cenie). To bardzo popularny wśród inwestorów typ dyspozycji, którego istotą jest zakup bądź sprzedaż papierów za wszelką cenę. Najważniejsze jest przede wszystkim wejście w posiadanie określonych akcji lub ich pozbycie się z portfela.

 

Zlecenie PKC może być składane w każdej fazie notowań, z wyłączeniem fazy dogrywki (tu pod uwagę brane są wyłącznie zlecenia z limitem ceny). Może również dotyczyć każdego rodzaju papierów.

Nie można jednak zapominać, że zlecenie PKC niesie ze sobą także zagrożenia dla inwestorów. Jego wystawienie – przy braku odpowiednio zrównoważonego rynku po stronie kupna i sprzedaży – może wywindować kurs, narażając np. kupującego na nabycie akcji po maksymalnych cenach (i odwrotnie – sprzedaży papierów po kursie minimalnym).

Stąd wskazana ostrożność i stosowanie zleceń PKC w sytuacji bardzo stabilnych nastrojów na rynku. Oczywiście tego typu zlecenia są również wskazane w momencie, kiedy akcje zyskują bądź tracą zbyt szybko i chcemy je dogonić. Wówczas mamy gwarancję, że nasze zlecenie zostanie zrealizowane w pierwszej kolejności.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24753 )
Array ( [docId] => 24753 )