Zlecenia z odroczonym terminem płatności

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 24-06-2012 r.

Zlecenia z odroczonym terminem płatności (OTP) to bardzo wygodna dla inwestora możliwość skorzystania ze swego rodzaju linii kredytowej oferowanej przez dom maklerski. Po podpisaniu wcześniej stosownej umowy z brokerem, można dokonywać zakupu akcji, nie mając jednocześnie pełnego pokrycia w gotówce.

W tym przypadku wystarczy posiadać 30 proc. wartości zamawianych akcji, pozostałą część zlecenia pokryje dom maklerski, w którym dokonujemy zakupu papierów wartościowych. Tutaj obowiązują jednak pewne, bardzo ścisłe zasady.

Zobowiązanie ze strony inwestora musi zostać uregulowane, najpóźniej w tzw. dniu D+3 (D oznacza dzień zawarcia transakcji). Jeżeli inwestor nie spełni warunków umowy, pośrednik automatycznie sprzedaje akcje, a następnie odbiera pożyczoną gotówkę.

W zależności od panującej na rynku koniunktury, zlecenia z odroczoną płatnością mogą być bardzo pomocne w realizowaniu strategii inwestycyjnej, ale mogą również nieść ze sobą spore ryzyko straty.

Należy bowiem pamiętać, że ten rodzaj składania zleceń jest szczególnie wygodny w okresie, kiedy na rynku mamy do czynienia z długotrwałymi wzrostami cen akcji, a więc hossą. Wówczas nawet automatyczna sprzedaż papierów przez dom maklerski nie stanowi zagrożenia dla inwestora. Kupując akcje może on osiągnąć spore zyski z tytułu wzrostu kursów, angażując jednocześnie niewielkie środki.

Zdecydowanie bardziej ryzykowne jest składanie zleceń z odroczonym terminem płatności podczas długotrwałych spadków cen – czyli w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bessą. Tutaj gwałtowne załamanie na parkiecie może kosztować inwestora utratę sporej części portfela.

 

Jeżeli inwestor nie ureguluje bowiem zobowiązania w terminie, a broker automatycznie wystawi papiery na sprzedaż, gracz zdany jest na łut szczęścia – musi liczyć, że tego dnia nie dojdzie do gwałtownej przeceny i jego udziały nie stracą. W przeciwnym wypadku czeka go zimny prysznic w postaci spadku wartości posiadanych udziałów.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24792 )
Array ( [docId] => 24792 )