Zlecenie Wykonaj/Anuluj

Kategoria: Giełda
Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 19-06-2012 r.

Ważnym elementem przy składaniu zlecenia jest ścisłe określenie terminu jego realizacji. Nie może być ono dłuższe niż do końca miesiąca kalendarzowego licząc od dnia złożenia. Oczywiście i tutaj istnieje pewne pole manewru dla inwestora. Taką furtką jest chociażby dyspozycja WiN (Wykonaj i Anuluj).

Jest to opcja zakładająca realizację zlecenia tylko w części, w jakiej może być wykonane podczas pierwszej transakcji. Jeżeli wystawimy zlecenie zakupu 500 papierów, a po przeciwnej stronie na sprzedaż wystawionych zostanie 300 sztuk, to dostaniemy 300 akcji.

Reszta zostanie anulowana. Zaletą tej dyspozycji jest możliwość szybkiego wglądu w przebieg realizowanego zlecenia i równie szybkie odblokowanie środków z części niezrealizowanej.

Podobną w swojej konstrukcji jest też opcja WuA (Wykonaj lub Anuluj). Tutaj jednak mamy możliwość wykonania zlecenia w całości lub – jeżeli nie jest to możliwe w danym momencie – całkowitego anulowania dyspozycji.

Jedną z możliwości – opartą na liczbie kupowanych bądź sprzedawanych papierów – jest także zlecenie z opcją ilości Wmin. W tym przypadku określamy, jaką minimalnie liczbą papierów jesteśmy zainteresowani. Jeżeli w momencie przekazania na giełdę zlecenie nie może być zrealizowane w części minimalnej, wówczas jest całkowicie anulowane. Jeśli natomiast istnieje możliwość częściowej realizacji, to dyspozycja trafia do arkusza zleceń. Tak dzieje się, gdy wartość minimalna jest zrealizowana – a całe zlecenie jeszcze nie.

Ten typ zlecenia jest również bardzo przydatny – chroni inwestora przed zakupem zbyt małej liczby papierów. Przykładem może być zakup 100 sztuk, ale z ilością minimalną 50 akcji. Wówczas zlecenie przeciwstawne 2 papierów nie zostanie przez nas zrealizowane.

 

Dużych inwestorów z pewnością zainteresuje zlecenie z wielkością ujawnioną. Przy zakupie 1000 papierów w arkuszu zleceń będą pojawiać się kolejne transze np. po 100 sztuk, a nie cały pakiet. W ten sposób w arkuszu znajdą się kolejne pakiety, aż do pełnej realizacji naszego zlecenia.

Podobnie wygląda sprzedaż papierów w sytuacji, gdy nie chcemy żeby inwestorzy zorientowali się, że wyprzedajemy duży pakiet.

Pączkowski Krzysztof

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24751 )
Array ( [docId] => 24751 )