Czy i jak można zrezygnować z karty kredytowej

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Jeśli dałeś się namówić na kartę kredytową, a teraz żałujesz, możesz z niej zrezygnować. Wiele zależy od tego ile dni minęło od wydania karty.

Jeśli nie dokonałeś jeszcze żadnych operacji przy użyciu karty, a więc na przykład nie zapłaciłeś nią w sklepie i nie minęło więcej niż 14 dni, możesz po prostu oddać kartę bankowi. Musisz jednak liczyć się z tym, że bank może obciążyć Cię kosztami związanymi z wydaniem karty, które określone są w umowie.

Jeśli natomiast minęły już 2 tygodnie od wydania karty, masz również prawo z niej zrezygnować, ale w tym przypadku musisz liczyć się z tym, że będziesz musiał spełnić określone przez bank warunki. Każdy bank ma w tym zakresie swoje specjalne warunki. Znajdziesz je w umowie, którą podpisałeś lub w dołączonym do umowy regulaminie korzystania z karty.

Zrezygnować z karty możesz również jeśli dokonałeś już jakichś transakcji. Pamiętaj jednak, że wszystkie zobowiązania muszą być spłacone. W przypadku odstąpienia od umowy konsument jest zobowiązany zwrócić bankowi kwotę udostępnionego kredytu wraz z odsetkami nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

Banki mają obecnie obowiązek przy zawarciu umowy wręczyć konsumentowi wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Termin do odstąpienia od umowy jest zachowany, jeżeli konsument przed jego upływem złoży pod wskazany przez kredytodawcę adres oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Aby zachować wskazany wyżej termin, wystarczające jest wysłanie listem poleconym oświadczenia przed jego upływem.

Po zrezygnowaniu z używania karty, zostanie ona zastrzeżona. Niektóre banki w takiej sytuacji wymagają zwrócenia karty, innym wystarcza to, że właściciel ją zniszczy.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24975 )
Array ( [docId] => 24975 )