Jak działa karta przedpłacona

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Siudowska Dorota
Data: 08-04-2012 r.

Karta przedpłacona, w niektórych sytuacjach, może być wygodniejszym rozwiązaniem niż gotówka. Możesz dać ją dziecku zamiast kieszonkowego lub znajomym w prezencie ślubnym zamiast koperty. Sprawdź zatem na jakiej zasadzie działają karty przedpłacone oraz w których bankach możesz je dostać.

Jak to działa

Zasada działania karty przedpłaconej jest prosta: kupujesz kartę i wpłacasz na jej rachunek pieniądze. Możesz oczywiście wpłacić tyle pieniędzy ile będziesz chciał (zazwyczaj na karcie przedpłaconej może znajdować się od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy złotych). Można wpłacić na nią jednorazową większą kwotę lub co jakiś czas doładowywać. Można również ustanowić na niej określone limity, co może to być szczególnie przydatne w przypadku przekazania karty dziecku.

W zależności od rodzaju karty, Ty lub osoba której kartę podarujesz, możecie dokonywać różnego rodzaju transakcji bezgotówkowych, a więc płacić za zakupy w sklepach zarówno tradycyjnych jak i internetowych, punktach handlowo-usługowych oraz wypłacać gotówkę z bankomatów.

Gdzie po kartę

Karty przedpłacone możesz obecnie dostać w trzech bankach: BNP Paribas, BZ WBK i ING Banku Śląskim. Za wydanie karty trzeba zapłacić jednorazowo od 15 do 20 zł. Opłat za użytkowanie nie ma. Powinieneś jednak liczyć się z opłatami za dokonane wypłaty z bankomatów (zazwyczaj 5 zł).

 

Zestawienie opłat za korzystanie z kart przedpłaconych

Nazwa bankuNazwa kartyZa wydanieWypłaty z bankomatów własnychWypłaty z bankomatów obcychWypłaty za granicą
BNP ParibasPrzedpłacona MasterCard25 zł0 zł (także Euronet)3% min. 5 zł3% min. 7 zł
BZ WBK

MasterCard PayPass20 zł5 zł5 zł10 zł
Karta z doładowaniem Premium (Visa)15 zł5 zł5 zł10 zł
INB Bank ŚląskiMaestro przedpłacona15 zł0 zł5 zł3%

Źródło: Expander

Karty wydawane są bez konieczności posiadani rachunku w danym banku. Aby kupić kartę nie trzeba więc w żaden sposób wiązać się z bankiem.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24973 )
Array ( [docId] => 24973 )