Złota karta kredytowa to tylko pozorny prestiż

Kategoria: Karty płatnicze
Autor: Szulik Katarzyna
Data: 15-10-2012 r.

Kiedyś była niekwestionowanym wyznacznikiem statusu, jednak dziś o złotą kartę kredytową może się ubiegać praktycznie każdy. Zarobki uprawniające do jej wydania zaczynają się od zaledwie 500 złotych miesięcznie.

W teorii, złotą kartę kredytową otrzymać więc może nawet młody człowiek żyjący z kredytu studenckiego. W praktyce jednak korzystanie z niej przy tak niskich dochodach może generować więcej strat niż korzyści. Koszty użytkowania w przypadku mało aktywnych klientów wciąż uważane są za wysokie, a wydanie karty zwykle jest płatne.

Złota karta dla emeryta


W Polsce średni, minimalny poziom zarobków kwalifikujących do posiadania złotej kredytówki to 3-4 tysięcy złotych miesięcznie. Karta jest jednak dostępna również dla osób o znacznie niższych, miesięcznych dochodach, nawet na poziomie kilkuset złotych. Maksymalny limit kredytowy na złotej karcie to 100 000 złotych, przy czym najczęściej wynosi około 50 000. W niektórych bankach jest on ustalany indywidualnie i zależy od zarobków oraz innych produktów finansowych, z których korzysta klient.

 


Opłata za korzystanie z karty w pierwszym roku użytkowania zwykle zależy od aktywności jej właściciela. W razie spełnienia warunków może ona zostać zredukowana do zera, ale część banków pobiera roczną opłatę w wysokości nawet 250 złotych. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynosi od 12,5% do 23% w zależności od typu karty, a okres bezodstetkowy wynosi od 51 do 61 dni.

Oszczędności i bezpieczeństwo

Usługi dodatkowe to standard w przypadku większości złotych kart. W ich ramach klienci liczyć mogą na różnego rodzaju ubezpieczenia, pakiety assistance (domowy, medyczny, prawny, samochodowy), a także pomoc udzieloną przez concierga. Ten osobisty asystent może załatwić dla nas praktycznie wszystko, od zdobycia biletów do teatru czy rezerwacji stolika, aż po spełnienie całkiem nietypowych zachcianek. W zależności od banku ta usługa może być darmowa lub obciążona opłatą, zaczynającą się od kilku złotych miesięcznie. Część złotych kart ma w pakiecie opcję moneyback, czyli możliwość zwrotu pieniędzy za zakupy wykonane w wybranych sklepach, zwykle na poziomie 1% do 4% ich wartości. Niektóre umożliwiają też wykonywanie transakcji metodą zbliżeniową, a średnio co druga pozwala na korzystanie z rabatów podczas zakupów.

Katarzyna Szulik

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24979 )
Array ( [docId] => 24979 )