Jak znaleźć numer IBAN i z czego się składa?

Kategoria: Konta
Autor: Artykuł partnera
Data: 28-12-2022 r.

Numer IBAN umożliwia wykonywanie przelewów zagranicznych, czyli tych między dwoma bankami z innych państw. Przydaje się on w różnych sytuacjach, nie tylko podczas internetowych zakupów. W jaki sposób można znaleźć swój indywidualny numer IBAN? Co oznacza dany ciąg cyfr?

Czym jest numer IBAN i do czego służy?

Akronim IBAN odnosi się do nazwy International Bank Account Number (pol. Międzynarodowy Numer Konta Bankowego). To właśnie ten numer potrzebny jest przy wykonywaniu przelewów transgranicznych, co dotyczy przelewania środków finansowych za granicę, a także ich otrzymywanie.

W jakich sytuacjach przydaje się numer IBAN? Przede wszystkim sprawdzi się on podczas zakupów internetowych w zagranicznych sklepach, które nie obsługują płatności PayPal lub Google Pay. Wtedy wymagany jest tradycyjny przelew. Numer IBAN może się również przydać podczas przelewania pieniędzy między bankami zagranicznymi, np. przy wykonywaniu przelewu dla bliskiej osoby mieszkającej za granicą, przy współpracy z zagranicznym partnerem biznesowym lub w trakcie zatrudnienia w zagranicznej firmie.

Z czego składa się numer IBAN?

Numer IBAN składa się z nieprzypadkowego ciągu cyfr – każdy zestaw odnosi się do konkretnej informacji. W jego skład wchodzi numer NRB (Numer Rachunku Bankowego) i dwie litery umieszczone na początku. Litery nawiązują do nazwy kraju, z którego pochodzi dany numer.

Tak naprawdę numer IBAN jest niczym więcej niż numerem konta bankowego uzupełnionym o przedrostek PL (w przypadku polskich kont bankowych). Mechanikę można porównać do numerów kierunkowych podawanych przed numerem telefonu. Celem jest identyfikacja odbiorcy i nadawcy, czyli tego, z jakiego i do jakiego kraju wychodzi połączenie. Tak samo jest w przypadku przelewów zagranicznych.

Nie oznacza to jednak, że każdy numer IBAN będzie miał taką samą liczbę znaków, a maksymalnie może być ich 31, ponieważ wszystko zależy od tego, w jaki sposób konstruowane są numery kont bankowych w danych kraju. W Polsce numer NRB składa się z 26 znaków i tworzy się go na podstawie określonego schematu – KK AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB. Co oznaczają poszczególne litery?

  • KK – liczba kontrolna. Generowana jest na podstawie pozostałych liczb w numerze konta. Dzięki niej można zidentyfikować, czy numer konta jest poprawny.

  • AAAA AAAA – 4 pierwsze cyfry identyfikują instytucję bankową, do której przynależy dany numer konta. Kolejne 4 składają się z 3 cyfr odnoszących się do konkretnego oddziału i 1 kontrolnej.

  • BBBB BBBB BBBB BBBB – indywidualny ciąg 16 cyfr nadany konkretnemu klientowi banku.

Polski numer IBAN będzie więc zawsze składał się z 28 cyfr. Jednak numery z innych krajów mogą być nieco dłuższe lub znacznie krótsze i nie oznacza to, że są niepoprawne. Dla przykładu numer IBAN w Norwegii to jedynie 15 cyfr, w Belgii – 16 cyfr, a we Francji – 27.

Warto pamiętać, że chociaż sam numer IBAN został stworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, to można się nim posługiwać również poza Europą (np. w Brazylii, Kazachstanie czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Warunkiem jest korzystanie ze standardów numeru IBAN przez banki w konkretnych krajach.

Gdzie można znaleźć numer IBAN?

Swój indywidualny numer IBAN jest się w stanie określić samodzielnie poprzez dodanie PL do numeru konta bankowego. Jeżeli jednak jest to zbyt niepewna opcja, można go również znaleźć na swoim koncie bankowym lub na wyciągach bankowych. Umieszczany jest różnych miejscach, w zależności od konkretnego systemu bankowego. Dla przykładu w mBanku klienci powinni wejść w zakładkę Produkty, a następnie w sekcji Rachunki wybrać opcję Wszystkie i kliknąć wybrany numer. Wtedy pojawią się wszelkie szczegóły, a w nich numer IBAN.

Większość polskich banków korzysta ze standardu numeru IBAN. Jednak wykonanie przelewu zagranicznego bez indywidualnego konta nie jest możliwe. I choć wszystkie banki oferują taką opcję, to przed założeniem konta w konkretnej placówce warto skorzystać z Bankiera SMART. Jest to porównywarka kredytów, ale także indywidualnych kont bankowych. Dzięki temu można znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Po założeniu konta numer IBAN będzie można sprawdzić nie tylko w serwisie transakcyjnym, ale także w aplikacji mobilnej banku lub w samej dokumentacji, czyli umowie zawartej z bankiem.

IBAN, SWIFT i BIC – czym się od siebie różnią?

IBAN nie jest jednak jedynym numerem, którym można posługiwać się przy płatnościach międzynarodowych. Co więcej, w niektórych przypadkach może nie wystarczyć i potrzebne będzie podanie dodatkowych danych, a konkretnie numeru BIC lub SWIFT.

Numer BIC (Business Identifier Code) oraz numer SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) mogą być używane wymiennie. Są to po prostu dodatkowe kody, które pozwalają zidentyfikować nadawcę i odbiorcę przelewu oraz uniknąć ewentualnej pomyłki.

Taki kod składa się z kilku lub kilkunastu znaków (od 8 do 11) i przypisywany jest danemu bankowi w kraju. 4 pierwsze znaki identyfikują instytucję, kolejne 2 to określenie kraju (PL), a następne 2 to określenie lokalizacji banku. Opcjonalnie można dodać kolejne 4 znaki, które oznaczają lokalizację konkretnego oddziału. Dla przykładu numerem BIC/SWIFT banku Santander Bank Polska SA jest WBKPPLPP, a Crédit Agricole – AGRIPLPR.

Dlaczego czasami warto użyć dodatkowego kodu BIC lub SWIFT? Przede wszystkim jest to większa gwarancja bezpieczeństwa i udanego procesu przelewania środków. Może to również znacznie ułatwić taką czynność. Często w wykonywaniu transakcji zagranicznych pieniądze przechodzą przez kilka różnych pośredniczących instytucji. Niepełne dane lub te podane nieprawidłowo mogą zwiększyć koszty przelewu, a nawet spowodować zwrot środków do nadawcy.

Co jest niezwykle ważne, każdy klient banku ma nadany swój indywidualny numer IBAN wraz z założeniem konta. Wystarczy do krajowego numeru NRB dodać przedrostek identyfikujący dany kraj. Można jednak ten numer znaleźć także w podpisanej z bankiem umowie lub na swoim internetowym koncie bankowym.

Artykuł partnera

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42518 )
Array ( [docId] => 42518 )