Jak podreperować budżet studenta? Pięć porad

Kategoria: Kredyty
Autor: Artykuł sponsorowany
Data: 12-07-2023 r.

Koszty życia studenta nie należą do najniższych. Nawet jeśli część z nich pokrywają środki otrzymane od rodziców, może to nie wystarczyć. Dowiedz się, jak można podreperować budżet studenta. Pięć praktycznych sposobów.

Jeśli jesteś studentem, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak dużo wydatków cię czeka. Są one jeszcze większe, gdy studiujesz poza miejscem zamieszkania. Wówczas do kosztów utrzymania dochodzą też na przykład wydatki za wynajem mieszkania lub pokoju w akademiku. Możesz jednak wiele zrobić, aby nie żyć „od pierwszego do pierwszego”. Oto kilka sprawdzonych porad.

Koszty życia studenta – ile wynoszą?

Bycie studentem nie jest proste – z finansowego punktu widzenia. Opłaty za wynajem mieszkania, rosnące ceny żywności, wzrost kosztów zakupu podręczników oraz innych pomocy naukowych – to wszystko przekłada się na wysokie wydatki, z którymi musi liczyć się student.

Jak pokazują dane raportu Portfel Studenta 2022, średnia wysokość kosztów utrzymania osób studiujących wynosi 3100 zł. Dla porównania w 2016 roku było to przeciętnie 1500 zł.

Jak poprawić studencki budżet?

Szukasz sposobów na poprawę swojego budżetu? Poniżej kilka sposobów.

  • Szukaj oszczędności

Aby twój budżet nieco się poprawił, zacznij od poszukiwania oszczędności. Dokładnie przejrzyj comiesięczne wydatki i sprawdź, które z nich można całkowicie wyeliminować albo ograniczyć.

Być może zbyt często „stołujesz się” poza domem? A może codziennie kupujesz kawę w kawiarni? Chociaż nie musisz z tego całkowicie rezygnować, ograniczenie takich wydatków pozwoli na podreperowanie budżetu.

  • Znajdź dodatkową pracę

Twój studencki budżet może podreperować praca dodatkowa. Jednak nie musisz zatrudniać się na cały etat – zwłaszcza że trudno byłoby to pogodzić ze studiami dziennymi. Możesz na przykład zacząć udzielać korepetycji lub wykonywać inne doraźne prace, np. wyprowadzać psy.  

  • Oszczędzaj na transporcie

Korzystasz z samochodu, aby dotrzeć na uczelnię? Wysokie koszty paliwa mogą zrujnować twój budżet, dlatego pomyśl o zmianie środka transportu. Zacznij korzystać z transportu publicznego, przesiądź się na rower lub wypożycz elektryczną hulajnogę. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz.

  • Korzystaj ze zniżek

Nawet jeśli nie jesteś „łowcą okazji”, postaraj się korzystać ze zniżek. Noś zawsze przy sobie legitymację studencką, na podstawie której będą ci przysługiwać tańsze bilety do wielu ośrodków kultury. Pomyśl także o dołączeniu do programów lojalnościowych, dzięki czemu możesz liczyć na różnego rodzaju rabaty.

  • Zaciągnij kredyt studencki

Aby podreperować budżet, możesz zaciągnąć kredyt studencki oferowany przez banki. To klasyczny kredyt gotówkowy, w ramach którego pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel – także wydatki związane ze studiowaniem. Czy warto się na niego zdecydować? Wszystko zależy od tego, jaki kredyt dla studenta wybierzesz. Oferta banków jest bardzo zróżnicowana w tym zakresie, dlatego warto porównać dostępne propozycje. Uwzględnij przy tym nie tylko oprocentowanie, ale również okres finansowania, czy maksymalną kwotę możliwą do uzyskania. Sprawdź też, na jakich zasadach udzielany jest kredyt studencki. Warunki mogą być różne – mimo że na pierwszy rzut oka oferty wydają się być podobne.

Zastanawiasz się, z czego będziesz spłacać miesięczne raty? Jeżeli będziesz mieć dobre osiągnięcia za naukę, otrzymasz stypendium naukowe. To, w połączeniu z zarobkiem z tytułu dodatkowej pracy, pozwoli na spłatę zobowiązania zgodnie z harmonogramem.

Artykuł sponsorowany

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43133 )
Array ( [docId] => 43133 )