Nietrzeźwy pracownik

Autor: Kostecka Anna
Data: 29-03-2012 r.

Pracodawca, który ma podejrzenia w stosunku do pracownika co do jego stanu trzeźwości może skierować go na badanie stanu trzeźwości. W zależności od okoliczności koszt badania stanu nietrzeźwości pracownika pokrywa pracodawca albo sam pracownik.

 

Pracodawca może zwolnić nietrzeźwego pracownika z pracy

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, wobec którego zachodzi podejrzenie, że stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Ponadto przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych, np. z powodu stawienia się w pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu czy picia alkoholu w czasie pracy.

Kto ponosi za koszt badania stanu trzeźwości pracownika

Jeżeli pracodawca ma takie podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwym, albo spożywał alkohol w czasie pracy może skierować pracownika na badanie stanu trzeźwości.

Generalnie to pracodawca pokrywa koszt badania stanu trzeźwości pracownika, którego nie dopuścił do pracy.

 

 

Jeżeli jednak okaże się, że pracownik spożywał alkohol w czasie pracy lub wynik badania wykazał, że jest w stanie nietrzeźwości, to wówczas on jest zobowiązany do opłacenia badania.

Kto przeprowadza badania stanu trzeźwości pracownika

Ważna informacja jest taka, że badanie to może przeprowadzić tylko organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zatem albo na żądanie pracodawcy albo pracownika na miejsce wezwana może być m.in. policja czy straż miejska, która przeprowadza badanie wydychanego powietrza, czyli badanie alkomatem.

Metodami sprawdzania stanu trzeźwości są:

  • badanie wydychanego powietrza (alkomatem) - przeprowadza się je za pomocą probierza trzeźwości;
  • badanie krwi - polega na przeprowadzeniu analizy krwi pobranej z żyły osoby poddanej badaniu. Trzeba tutaj zwrócić uwagę, że pobrania krwi do badań dokonuje lekarz lub na jego zlecenie pracownik medyczny zakładu społecznego służby zdrowia. Krew do badania można pobrać również poza placówką medyczną, jednak musi to wówczas zrobić lekarz. Z pobrania krwi trzeba sporządzić protokół;
  • badanie moczu.

Badanie wydychanego powietrza (badanie alkomatem) powinno być przeprowadzone przed innymi badaniami na zawartość alkoholu w organizmie.

 

Kostecka Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37395 )
Array ( [docId] => 37395 )