Renault Clio Societe

Autor: Mieszkowski Piotr
Data: 29-09-2012 r.

Renault Clio w cywilnej wersji osobowej, to od lat jedno z najważniejszych aut w klasie aut małych, czyli w segmencie B. Clio pierwszej generacji pojawiło się na rynku w 1990 roku, zastępując w ofercie marki kultowe Renault 5. Clio szybko zyskało uznanie i otrzymało zaszczytny tytuł Samochodu Roku 1991. W 2005 roku do produkcji weszła III generacja Clio, która w 2009 roku przeszła face lifting.

Clio dostępne jest także w mini dostawczej wersji Societe, będącej propozycją dla firm. Nazwa modelu Clio pochodzi od muzy historii w mitologii greckiej, imieniem właśnie Klio. Renault Clio I produkowane było w latach 1990-1998, Clio II to okres 1998-2010, a III generacja pojawiła się w 2005 roku. Renault Clio III dostępne jest w odmianach nadwoziowych hatchback 3 i 5-d oraz kombi Grandtour oraz w trzydrzwiowej wersji Societe, jako małe auto dostawcze. W 2009 roku Clio III przeszło face lifting, w efekcie czego zmieniono przednie lampy oraz zmieniono nieco wygląd przodu auta.

Główne zalety Renault Clio, to dobra widoczność z wnętrza auta i dobre silniki benzynowe. Problemy zdarzają się z silnikami diesla dCi. Szwankuje także elektryką, co jest typową przypadłością francuskich samochodów. Mimo drobnych niedociągnięć, Clio uchodzi za jeden z najbardziej udanych modeli Renault. Rynkowa konkurencja Renault Clio Societe, to takie auta, jak m.in. Opel Corsa Van, Ford Fiesta Van, oraz Fiaty Panda i Punto Van, a także pozostałe auta segmentu B, z przestrzenią bagażową zamiast siedzeń tylnych i kratką za oparciami siedzeń oraz zasłoniętymi bocznymi szybami tylnymi.

 

W Polsce nowe Renault Clio Societe w specyfikacji wyposażenia Authetique z silnikiem benzynowym 1.2 75 KM z trzydrzwiowym nadwoziem, nieco na wyrost nazwanym furgon 3d, kosztuje od 46 550 zł, zaś z silnikiem wysokoprężnym 1.5 dCi 75 KM i wyposażeniem jw. 53 500 złotych.

Ceny używanych Renault Clio Van z 2002 roku zaczynają się od ok. 5,5 tys. złotych. Należy jednak pamiętać, że odmiana Van czyli Societe, została stworzona do ciężkiej pracy w firmach. Takie auta będą więc miały duże przebiegi, a nierzadko także przeszłość powypadkową. Mało tego, zdarzają się przypadki przeróbek byłych wersji Societe, na osobowe, wraz ze zmianą koloru lakieru i oczywiście próbą ukrycia prawdziwej przeszłości dostawczego niegdyś auta. Młodsze egzemplarze Clio Societe z 2007 roku, wyceniane są od 8 do nawet 18 tys. złotych, w zależności od stanu technicznego, przebiegu oraz kilku jeszcze czynników.

oprac. PM na podstawie: Samar, Autocentrum, Otomoto.pl

Mieszkowski Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27792 )
Array ( [docId] => 27792 )