Jak uprawiać truskawki

Kategoria: Owoce i warzywa
Autor: Welc Wioleta
Data: 02-07-2012 r.

Każdy z nas, mając kawałeczek uprawnej działeczki, marzy o własnych truskawkach. Do niedawna sadziliśmy je jedynie w gruncie, obecnie mamy odmiany, które z powodzeniem możemy uprawiać w donicach i skrzynkach.

Truskawki lubimy zajadać, ponieważ są smaczne, zawierają witaminy i minerały oraz pektynę.

Truskawka to mieszkanka dwóch gatunków poziomki. Wśród truskawek mamy takie, które owocują raz w sezonie lub takie, które powtarzają owocowanie. Truskawki owocujące raz mają owoce na przełomie maja i czerwca. Odmiany owocujące wielokrotnie kwitną i owocują od wiosny do jesieni, z tym że nie ma dużego wysypu owoców w jednym czasie.

Ostatnio coraz częściej spotyka się truskawki zwisające oraz pnące, które posiadają zwisające pędy. Można je z powodzeniem uprawiać w donicach. Truskawki te powtarzają owocowanie aż do jesieni.

Jeśli jednak zdecydujesz się uprawiać truskawki na działce, wybierz dla nich stanowisko słoneczne, ponieważ tam najlepiej będą się czuły, kwitły i owocowały. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, przewiewne. Gleby zbyt ciężkie lub zalewowe nie są polecane dla uprawy truskawek.

Jeśli wiosną zamierzasz założyć swoją uprawę, dobrze będzie jeśli już jesienią przekopiesz podłoże z obornikiem, oczyścisz je dokładnie z chwastów.

Kupując sadzonki, wybieraj te zdrowe. Sadź je w odstępach około 40 cm. Zachowaj również odstępy między rzędami (np. 70 cm). Dzięki temu będziesz miał łatwy dostęp do krzaczków podczas zbiorów i pielenia.

Poleca się uklepanie ziemi po posadzeniu sadzonki, podlanie i wyściółkowanie słomą - dzięki temu owoce są czyste i zdrowe. Bardzo ważne jest, abyś na swojej plantacji regularnie usuwał chwasty.

Welc Wioleta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28729 )
Array ( [docId] => 28729 )