Czy urazy głowy sprzyjają demencji

Kategoria: Alzheimer
Data: 18-06-2012 r.

Urazy głowy mogą powodować przedwczesny rozwój demencji. Niektóre dyscypliny sportu w szczególności te najbardziej kontaktowe jak boks, football w szczególności narażone są na tego typu kontuzje. Nie zapominajmy jednak, że urazu możemy doznać również np. podczas jazdy na rowerze, czy zjeżdżania na nartach. Zabezpieczajmy się więc stosując podczas aktywności sportowych odpowiednich kasków.

Specjaliści już wcześniej zaobserwowali związek pomiędzy demencją a kontaktowymi sportami, w których dochodzi do powtarzających się uderzeń w głowę – chodzi między innymi o boks i piłkę nożną. Później wyszło na jaw, że także inne urazy głowy sprzyjają demencji.

Teraz naukowcy szkoccy z Southern General Hospital w Glasgow oraz amerykańscy – z University of Pennsylvania jako pierwsi znaleźli fizyczne nieprawidłowości w tkance mózgowej osób, które przeżyły uraz głowy.

Badaniom poddano 39 osób, które wróciły do zdrowia po urazie głowy oraz 39 innych, którym taki uraz nigdy się nie przydarzył. Badania obrazowe wykryły widoczne nieprawidłowości u co trzeciej osoby po urazie mózgu – przypominały one zmiany występujące u osób starszych, zwłaszcza tych z chorobą Alzheimera. Prawdopodobnie uraz głowy zapoczątkowuje proces uszkadzający mózg w inny sposób.

Dalsze badania mogłyby pomóc w poznaniu tego procesu i ewentualnym znalezieniu środków zaradczych. Dr William Stewart, który kierował zespołem z Glasgow, zwraca uwagę, że większość prac dotyczących demencji opiera się na badaniu osób, u których już się rozwinęła, podczas gdy wciąż nie wiadomo, w jaki sposób do niej dochodzi. Dlatego badania osób po urazie mózgu to obiecujący kierunek.

 

Tylko w Wielkiej Brytanii urazom głowy ulega około 150 tys. osób rocznie.

Źródło: PAP

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29201 )
Array ( [docId] => 29201 )