Na czym polega diagnostyka i leczenie tętniaków naczyń krwionośnych

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 06-09-2012 r.

Wczesne wykrycie tętniaka oraz jego właściwe leczenie jest bardzo ważne dla zdrowia i życia pacjenta. W celu zdiagnozowania tętniaka stosuje się m.in. tomografię komputerową, a po jego wykryciu wdraża się leczenie zachowawcze i leczenie farmakologiczne.

Badania diagnostyczne

Bardzo ważne dla zdrowia oraz życia pacjenta jest jak najwcześniejsze wykrycie i wdrożenie właściwego leczenia tętniaka. W celu zdiagnozowania tego rodzaju schorzenia wykorzystuje się szereg badań diagnostycznych. Wśród nich są m.in.:

  • tomografia komputerowa - zarówno jamy brzusznej, głowy, jak i klatki piersiowej,
  • aortografia naczyń tętniczych (prześwietlenie naczyń z wykorzystaniem kontrastu),
  • badanie ultrasonograficzne tętnic oraz serca,
  • badanie echokardiograficzne.

Leczenie zachowawcze tętniaka

Leczenie zachowawcze polega na ograniczeniu nadmiernej aktywności fizycznej, wprowadzeniu diety niskotłuszczowej, bogatej w błonnik oraz zminimalizowaniu parcia na stolec.

Pacjent z tętniakiem kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego. Zabieg jest uwarunkowany od rodzaju tętniaka. Polega na wycięciu tętniaka, wstawieniu odpowiedniej protezy naczyniowej naturalnej bądź sztucznej albo implantu stentgrafitu.

Tętniaków o wielkości mniejszej niż 4 cm nie leczy się operacyjnie, a jedynie farmakologicznie. Tętniaki rozwarstwiające mogą być leczone na zasadzie zszycia ścian tętnic.

Leczenie farmakologiczne tętniaka

Leczenie farmakologiczne po zabiegu oparte jest o leki obniżające ciśnienie krwi oraz jej krzepnięcie – niwelują one powstanie skrzepów mogących zatkać światło naczynia czy protezy. Stosuje się również antybiotykoterapię, której zadaniem jest niwelowanie bakterii lubiących usytuować się w pobliżu protezy naczyń.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29241 )
Array ( [docId] => 29241 )