Jak leczyć łuszczycę

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Łuszczyca jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób dermatologicznych. Jest chorobą przewlekłą z okresami zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się licznymi łuszczącymi się wykwitami na skórze. Szacuje się, że na chorobę tę cierpi do czterech procent społeczeństwa.

Spośród przyczyn występowania tego schorzenia wyróżnia się nieprawidłowo działający układ odpornościowy i podłoże genetyczne. Łuszczycą nie można się zarazić.

Występujące na skórze wykwity mają postać czerwonych lub różowych grudek. Z reguły pokryte są one szarą łuską. Zmiany skórne najczęściej lokalizują się w obrębie łokci, kolan, kości krzyżowej na owłosionej skórze głowy, a także na stopach i dłoniach. Bez problemu da się je wyodrębnić od zdrowej skóry. Osoby chorujące na łuszczycę częściej chorują również na łuszczycowe zapalenie stawów. Ta przewlekła i trudna w leczeniu choroba doprowadza do zwyrodnienia stawów.

Łuszczyca zaliczana jest do chorób psychosomatycznych co oznacza, że występowanie objawów uzależnione jest także od stanu psychicznego chorego. Stres, kłopoty czy gorsze dni mogą powodować pogorszenie choroby. Jeżeli zmiany umiejscowione są w miejscach widocznych, pogarsza to jakość życia chorego.

Leczenie zmian łuszczycowych jest trudne i długotrwałe. Całkowite wyleczenie zaś niemożliwe. W terapii początkowo stosuje się leki bezpośrednio na zmiany skórne. Zastosowanie znajdują maści, kremy i płyny. Jeżeli leczenie zewnętrzne nie przynosi efektów, stosuje się fototerapię a więc leczenie światłem. Można korzystać zarówno ze słońca jak i ze światła sztucznego emitowanego przez specjalne lampy. W przebiegu łuszczycy stosuje się również leczenie biologiczne i ogólnoustrojowe. Z biegiem czasu naukowcy odkrywają coraz to skuteczniejsze medykamenty. Być może z czasem pojawi się lek działający na przyczynę a nie tylko objawy choroby.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29174 )
Array ( [docId] => 29174 )