Jak pozbyć się opryszczki

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 31-05-2012 r.

Opryszczka zwana, także „zimnem” jest chorobą wirusową. Pojawia się częściej w okresie jesienno-zimowym. Odpowiedzialny za tę chorobę jest Herpes Simplex wirus (HSV). Szacuje się, że występuje on u około 80% społeczeństwa.

Dopóki nie ma sprzyjających warunków do jego rozwoju, czai się w organizmie w uśpieniu. W momencie obniżonej odporności atakuje. Przyczynami mogą być stany zapalne, wyziębienie, przegrzanie, a także menstruacja.

Wyróżniamy dwa typy tego wirusa. Typ pierwszy, występujący częściej odpowiedzialny jest za opryszczkę warg i twarzy, oraz drugi powodujący opryszczkę narządów płciowych. Każdy kto chociaż raz miał objawy opryszczki jest nosicielem owego wirusa. Opryszczka objawia się występującymi powierzchniowo stanami zapalnymi błony śluzowej, szczególnie w obrębie ust i twarzy.

Opryszczką możemy zarazić się przez kontakt bezpośredni, a także drogą kropelkową. W większości przypadków nie jest groźna dla zdrowia. W niektórych sytuacjach jednak może stać się niebezpieczna. Przykładem tego może być dostanie się wirusa w okolicy oczu. Może to doprowadzić do zapalenia i w rezultacie trwałego uszkodzenia wzroku.

Przy zapobieganiu opryszczce należy pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Ubierać się na cebulkę, by w razie potrzeby zdjąć niepotrzebne warstwy ubrania. Niezwykle ważne jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej. Częste mycie rąk i nieużywanie wspólnych kosmetyków może ustrzec nas przed zakażeniem.

 

W razie wystąpienia opryszczki należy działać szybko. W aptece dostępne są maści bez recepty, które w swoim składzie zawierają acyklowir. Oprócz nich możemy dostać leki w postaci tabletek i specjalnych plasterków, które dodatkowo mają funkcję maskującą. Wspomagająco działają również medykamenty, które w swoim składzie mają tlenek cynku. Jeżeli nie masz w domu leków przeciw opryszczce pomocna może okazać się polopiryna. Wystarczy rozpuścić ją i otrzymanym roztworem posmarować zmiany skórne.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29153 )
Array ( [docId] => 29153 )

Array ( [docId] => 29153 )