Jak radzić sobie ze zgagą

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Zgaga jest objawem chorobowym objawiającym się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i palenia w przełyku. W zależności od intensywności może ona powodować uczucie dyskomfortu, a nawet intensywny ból.

Zgaga powstaje na skutek nieprawidłowo działającego dolnego zwieracza przełyku. To on w warunkach prawidłowych zapobiega cofaniu się treści pokarmowej w wyższe piętra układu trawiennego. Odczucie pieczenia spowodowane jest kwaśną treścią pochodzącą z żołądka.

Dolegliwości te występują u znacznej części osób. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta u osób palących, u osób z nadwagą, a także u tych nadużywających kofeiny i alkoholu. Ze statystyk wynika, że 25% kobiet w ciąży dotyczy problem piekącego przełyku.

Zgaga nie zawsze oznacza poważne problemy zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że przewlekłe zarzucanie treści pokarmowej może uszkodzić dolną część przełyku. Częste pojawianie się dyskomfortu może sugerować występowanie choroby refluksowej, która prowadzi do zapalenia błony śluzowej przełyku a w konsekwencji do owrzodzeń i zwężenia przełyku.

W profilaktyce nawracających się napadów zgagi zaleca się zmianę diety i trybu życia. Na początku warto wprowadzić obserwację, która pomoże ustalić po jakich pokarmach odczuwamy dyskomfort. Gdy znajdziemy takie produkty, należy je wyeliminować. Najczęściej zgagę powodują napoje gazowane, tłuste i obfite posiłki, a także kawa i alkohol.

Staraj się jeść mniejsze posiłki za to regularnie rozłożone w czasie. Posiłki spożywaj w spokojnej i miłej atmosferze, nie śpiesz się. Przed snem nie jedz ciężkostrawnych posiłków. Pamiętaj, aby ostatni posiłek zjeść co najmniej dwie godziny przed snem. Unikaj w swojej diecie ostrych, smażonych pokarmów oraz fast foodów.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29168 )
Array ( [docId] => 29168 )