Jak sobie radzić z zaparciami

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 23-06-2012 r.

Zaparcie jest zaburzeniem pracy układu trawiennego. Fachowo dzielimy je na mechaniczne, czynnościowe i toksyczne. Sprzyjają im zła dieta i siedzący tryb życia. Zaparcia mogą prowadzić do powikłań, np. hemoroidów. Sprawdź jak ich uniknąć.

Zaparcia mechaniczne występują wówczas, gdy istnieje jakaś przeszkoda w świetle jelita. Mogą to być stany zapalne, guzy, nacieki czy blizny. Zaparcia czynnościowe to takie, które polegają na zaburzeniu perystaltyki jelit. Organizm nie jest w stanie przesunąć treści pokarmowej w dół okładu trawiennego. Toksyczne związanie są natomiast z zatruciem na przykład metalami ciężkimi lub niepożądanymi działaniami niektórych leków.

Szacuje się, że zaparcia nawykowe występują u około dwudziestu procent populacji. Bardziej predysponowane do ich wystąpienia są kobiety, a także osoby starsze. Zaparciom sprzyja także dieta uboga w błonnik i siedzący tryb życia.

W warunkach fizjologii człowiek powinien oddawać jeden do dwóch stolców na dobę. Oprócz rzadkiego oddawania stolca symptomami zaparcia jest uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia, bóle brzucha. Oddawane stolce są twarde i suche.

Zaparcia mogą prowadzić do powikłań. Najczęstsze to hemoroidy, a także tworzenie się uchyłków w jelicie grubym. Ważne, by nie lekceważyć tego problemu.

Jak uniknąć zaparć? Wprowadź zmiany w jadłospisie. Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym. Jedz dużo świeżych i gotowanych warzyw i owoców. Pij dużo wody mineralnej. Zadbaj o swoją aktywność fizyczną. Wprowadź do swojego planu dnia trzydzieści minut regularnych ćwiczeń.

W aptece dostępne są liczne środki ułatwiające pasaż treści pokarmowej. Stosuj je jednak okazjonalnie. W innym przypadku organizm przyzwyczai się do pomocy z zewnątrz i jeszcze bardziej się rozleniwi. Gdy podane wyżej wskazówki nie pomogą, wówczas skonsultuj się z lekarzem.

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29169 )
Array ( [docId] => 29169 )