Pierwsza pomoc przy oparzeniach u dzieci

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 07-04-2012 r.

Podczas wychowywania dziecka niestety często towarzyszą nam wypadki - przede wszystkim oparzenia. W takich momentach dobrze jest znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Musimy jednak pamiętać, iż różni się ona w zależności od rodzaju i przyczyny oparzenia.

Oparzenia gorącą cieczą

W takim przypadku należy bezwzględnie ściągnąć z poszkodowanego nasączone wrzątkiem ubranie. Nie należy obawiać się zdjęcia ubrania ze skórą co często zdarza się opiekunom oparzonych dzieci.

Poparzenie płomieniem

Należy natychmiast płomień ugasić używając zimnej wody lub odcinając dostęp tlenu poprzez nakrycie rannego kocem lub innym nie palącym okryciem. Również w i tym przypadku należy zdjąć z dziecka spaloną odzież.

Oparzenie elektryczne

Musimy jak najszybciej usunąć dopływ energii - najlepiej poprzez wyłączenie bezpieczników, bądź usunięcie przewodów.

Poparzenie substancją chemiczną

W tym przypadku istotne jest stężenie i czas działania substancji, a nie sam rodzaj związku. Należy wówczas po ściągnięciu odzieży zastosować oczyszczenie powłok ciała. Jedynym wyjątkiem jest wapno gaszone - w takim przypadku nie wolno używać wody, ponieważ powoduje ona dodatkowe uszkodzenie tkanek.

Ocena stanu poparzonego

Kolejnym krokiem jest ocena stanu poparzonego. W przypadku osoby nieprzytomnej należy postępować zgodnie ze schematem reanimacji oddechowo-krążeniowej. Następnie należy jak najszybciej schładzać ranę oparzeniową zimną wodą bądź okładami przez ok. 15 minut i założyć jałowy opatrunek. Schładzanie ma działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, pozwala także zmniejszyć głębokość oparzenia. Szybki transport dziecka do szpitala i ocena oparzeń wpływają znacząco na następstwa urazu.

Poparzone dziecko w żadnym wypadku nie wolno:

  • karmić,
  • smarować masłem, kremami ani okładać lodem,
  • przekłuwać pęcherzy - jeśli się pojawią.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29252 )
Array ( [docId] => 29252 )

Array ( [docId] => 29252 )