Zapalenie pęcherza - najlepsza pomoc

Autor: Gasińska Aleksandra
Data: 07-04-2012 r.

To typowa przypadłość dotykająca najczęściej kobiet. Objawia się męczącym bólem, pieczeniem, kilkukrotnym w ciągu dnia oddawaniem moczu. Nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ często dochodzi do nawrotów objawów.

Za zapalenie pęcherza odpowiadają pałeczki okrężnicy. Są to bakterie Escherichia coli. W niczym nie zagrażają naszemu zdrowiu dopóki nie opuszczą jelita grubego. Podczas, gdy dostaną się do pęcherza powodują tam stan zapalny.

Należy pić trzy litry płynów dziennie. To powoduje zahamowanie infekcji i przyczynia się do wypłukania z dróg moczowych bakterii, które się w nich namnożyły. Najlepsza do tego celu jest woda mineralna, która może być nieco zakwaszona sokiem z cytryny. Soki z cytryny, żurawiny bądź czarnej porzeczki mają działanie zapobiegające osadzaniu się bakterii Escherichia coli na ściankach dróg moczowych.

Wskazane jest również zażywanie preparatów zawierających ekstrakt z żurawiny i witaminy C.

Nasiadówki ziołowe mają działanie łagodzące stan zapalny pęcherza. Można je wykonać z suszonych kwiatów rumianku, bądź dziurawca borówek, liści brzozy lub kory wierzby. Wskazana jest również ciepła kąpiel z domieszką tych ziół bądź nasiadówka nad miską. Dobrze jest powtarzać ją 2-3 razy dziennie.

Należy również stosować okłady rozgrzewające na podbrzusze oraz dolne partie ciała. Są one pomocne w łagodzenia bólu wywołanego przez zapalenie. Możesz do tego celu użyć ciepły termofor lub poduszkę elektryczną, bądź po prostu mocno ogrzany ręcznik.

Nieodzowne są leki antybakteryjne i terapia antybiotykowa. Gdy zapalenie pęcherza pojawia się często, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który zasugeruje właściwe leczenie czy to poprzez leki odkażające drogi moczowe i przeciwbakteryjne czy - w bardziej zaawansowanych stanach (np. z gorączką) - zaleci antybiotykoterapię.

Gasińska Aleksandra

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29135 )
Array ( [docId] => 29135 )