Elektroniczny Dziennik Budowy startuje 27 stycznia

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 17-01-2023 r.

Publiczna aplikacja EBD, czyli elektroniczny dziennik budowy zostanie uruchomiona 27 stycznia. Jej funkcjonalności mają pozwolić na wykonywanie wszystkich czynności wymaganych przy prowadzeniu dziennika budowy. Sprawdźmy jakie możliwości ma EBD.

Dziennik budowy jest jednym z najważniejszych dokumentów w procesie budowy. Przepisy zakładają określony sposób w jaki powinien być prowadzony, a także konieczność przechowywania go w bezpiecznym miejscu. 

EBD czyli Elektroniczny Dziennik Budowy jest przedstawiany jako przełomowe narzędzie, wprowadzające budownictwo o krok dalej w stronę cyfryzacji. Projekt został zrealizowany w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, który deklaruje, że główną intencją było zwiększenie wygody użytkowników, z jednoczesnym zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Ze względu na warunki, które często panują na placach budowy - prócz wersji na komputer, dostępnej za pośrednictwem przeglądarki internetowej, udostępniona będzie także aplikacja na urządzenia mobilne, a jej używanie nie będzie wymagało stałego dostępu do internetu. 

Możliwości EBD

Publiczna aplikacja EBD zostanie uruchomiona 27 stycznia. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podaje, że dzięki niej będzie można m.in. wystąpić z elektronicznym wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej (organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego), a także odebrać dziennik. Za pośrednictwem aplikacji będzie możliwe również powierzenie obowiązków zarówno kierownikowi budowy jak i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego, m.in. powierzanie obowiązków i określenie ram czasowych pracy geodety. Wpisy dotyczące przyjęcia i powierzania obowiązków uczestnikom procesu budowlanego mają być generowane automatycznie. Można również odebrać uczestnikowi dostęp do EBD. Jednak w takim przypadku mają oni 14 dni od zwolnienia z pełnionej funkcji na uzupełnienie wpisów. 

Wpisy w dzienniku elektronicznym będą odpowiadały wpisom dokonywanym w tradycyjnej, papierowej wersji. Aplikacja ma pozwolić na dostęp do dokumentu i monitorowanie wpisów i dokumentacji budowy online o każdej porze i z dowolnego miejsca. Dodatkowo pozwala na filtrowanie dokonanych wpisów, a także wyszukiwania wpisów - wyszukiwarka uwzględnia takie parametry jak: aktualność wpisu, funkcja autora, czy autor wpisu.

Kierownik budowy dokonuje także zamknięcia dziennika budowy za pośrednictwem aplikacji po zakończeniu wszystkich prac budowlanych lub rozbiórkowych. Wystarczy nadać mu status "zamknięty"

Prowadzenie dziennika, dokonywanie wpisów, korekty tych wpisów, edycja statusów czy zamknięcie dziennika, ma być proste i intuicyjne. 

Jak zacząć korzystać z dziennika?

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, inwestor jest zobowiązany do założenia dziennika budowy. Pierwszym krokiem będzie założenie konta i jego uwierzytelnienie, następnie już w systemie może on wystąpić do organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie dziennika budowy. Po jego otrzymaniu bezpośrednio w aplikacji będzie miał możliwość dodania pozostałych uczestników procesu budowlanego, takich jak projektant, kierownik budowy, przedstawiciel inwestora czy inspektor nadzoru budowlanego. Po dodaniu w aplikacji będą mieli oni dostęp do EBD co da im również możliwość dodawania wpisów. Kierownik budowy ma dodatkowe uprawnienia w aplikacji i jest on osobą prowadzącą EBD w imieniu inwestora. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42588 )
Array ( [docId] => 42588 )