Ważna zmiana w budownictwie dotyczy cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB). Książkę prowadzi się poprzez oficjalną, rządową aplikację.
Cyfrowe zmiany w budownictwie od 1 stycznia 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 r. weszły w życie liczne zmiany w prawie. Część z nich dotyczy budownictwa. Resort rozwoju i technologii przypomina, że dzięki przygotowanym przez ministerstwo rozwiązaniom, od 1 stycznia nastąpi poważny krok w stronę cyfryzacji w budownictwie, co ma przełożyć się na zagwarantowanie wyższych standardów w budownictwie.
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego
c-KOB pozwoli na założenie Książki Obiektu Budowlanego, jej systematyczne prowadzenie, wprowadzanie informacji o ekspertyzach, badaniach technicznych, informacji dotyczących kontroli okresowych określonych w art. 62 ustawy - Prawo budowlane.
Resort podkreśla, że jest to kolejny krok cyfryzacji w budownictwie, który ma się przełożyć na wyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa obiektów budowlanych.
Zobacz także: EKOB rusza od 1 stycznia 2023 roku
Proponowana aplikacja rządowa umożliwia:
- założenie książki obiektu budowlanego
- wprowadzanie nowych wpisów i korygowanie już istniejących w książce
- dodawanie interesariuszy
- zarządzanie czasem pełnienia obowiązków.
Do skorzystania z rządowej aplikacji dzięki której będzie można prowadzić książkę obiektu budowlanego w formie elektronicznej konieczny jest e-dowód, profil zaufany albo konto internetowe w banku, który świadczą "usługę zaufania"
Zobacz także: Dziennik budowy – nowe zasady
Elektroniczny Dziennik Budowy
W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego zrealizowany został system EBD - czyli elektroniczny dziennik budowy. To niezwykle ważny dokument, który powinien być prowadzony w odpowiedni sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. GUNB miał zagwarantować elektronicznej formie tego dokumentu najwyższe standardy bezpieczeństwa.
System Elektronicznego Dziennika Budowy jest dostępny jako serwis internetowy dostępny z poziomu przeglądarki internetowej.
W Dzienniku Budowy muszą być odnotowane informacje dotyczące przebiegu robót budowlanych, innych okoliczności i zdarzeń mających związek z wykonywaniem robót budowlanych, montażu czy rozbiórki.
Dokument ten stanowi narzędzie pracy dla kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego i projektanta.
Wprowadzony od 1 stycznia system Elektronicznego Dziennika Budowy pozwala w formie online wprowadzać wszystkie niezbędne informacje.
Zobacz także: Dziennik budowy od 2023 roku
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
