Na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii można przeczytać, że #DomBezFormalności to znakomite rozwiązanie, bo ułatwia szybką i - z formalnego punktu widzenia - łatwiejszą budowę domów, służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.
Czy uda się sprzedać dom bez pozwolenia?
Domy do 70 mkw można budować bez pozwolenia na budowę. Niebawem będzie można wybudować bez pozwolenia każdy dzień jednorodzinny do dwóch kondygnacji. MRiT wydało stanowisko w sprawie tych rozwiązań.
Resort zachwycony swoim pomysłem
Oficjalne 70 mkw to nie jedyna przestrzeń do wykorzystania, bo domy przewidziane w nowych przepisach mogą mieć nie więcej niż dwie kondygnacje. Przypomnijmy że przepisy dotyczą domów wolnostojących, mają to być budynki jednorodzinne, mieszkalne, budowane dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych inwestora i niewykraczające poza teren działki obszarem swojego oddziaływania.
Ważne: Resort podkreśla, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących sprzedaży domu wybudowanego bez pozwolenia na budowę na podstawie nowych przepisów. Nie będzie żadnych zmian w tym zakresie.
Zobacz także: Dom do 70 m - bez pozwolenia ale i bez banku
Usprawnienie procedur
Osoby chcące skorzystać z możliwości budowy domu bez pozwolenia dostaną szybką decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Przepisy przewidują maksymalnie 21 dni na jej wydanie. Organy administracji architektoniczno-budowlanej nie mogą wnieść sprzeciwu do zgłoszenia. Zatem inwestor, zgłasza budowę, zawiadamia nadzór budowlany o terminie rozpoczęcia robót budowlanych po czym może przystąpić do budowy.
Zobacz także: Zmiany w prawie budowlanym: domy do 70 m2
Bez kierownika ale z odpowiedzialnością
Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem mają do dyspozycji gotowe projekty architektoniczno-budowlane, które za darmo mogą wykorzystać do budowy swojego domu.
Ważne: Inwestor nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy, musi jednak pamiętać, że jeśli tego nie zrobi sam przyjmie odpowiedzialność za kierowanie budową i spełnienie przez dom wszystkich warunków technicznych
Od 2023 r. przewidywane jest rozszerzenie programu na wszystkie domy jednorodzinne niezależnie od powierzchni. Jedna w tym przypadku będzie już wymagane powołanie kierownika budowy. Mimo, że założeniem było wprowadzenie nowych przepisów jedynie dla budynków niewielkich o stosunkowo prostej konstrukcji.
Zobacz także: Wszystkie domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę?
***
Sam resort tłumaczy też, że małe zainteresowanie programem z pewnością wynika z faktu, że program działa zaledwie pół roku, a darmowe projekty udostępniono całkiem niedawno. Zakłada więc że zwiększenie tego rodzaju inwestycji nastąpi zapewne, choć dopiero w dłuższej perspektywie.
Zobacz także: Od 2022 roku nowe warunki zabudowy
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
