Nowe regulacje są interpretowane w różny sposób, dlatego resort rozwoju i technologii postanowił rozwikłać wszelkie wątpliwości. Niewątpliwie i bezspornie, po 28 kwietnia każda osoba (podmiot), która będzie chciała sprzedać lub wynająć nieruchomość, będzie zobowiązana do przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej. Niektórzy interpretują ten obowiązek w taki sposób, że informacje zawarte w świadectwie muszą być dostarczone już na etapie przygotowywania ogłoszenia. Inni twierdzą natomiast, że dokument musi być dostarczony do samej umowy - czy to sprzedaży czy najmu. Co na ten temat twierdzi resort rozwoju?
Dane ze świadectwa - także w ogłoszeniu
Po 28 kwietnia 2023 r. będą obowiązywały już nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Nowe regulacje zobowiązują do posiadania dokumentu wszystkich, którzy sprzedają bądź wynajmują swoje nieruchomości. Na co warto zwrócić uwagę po 28 kwietnia?
Zobacz także: Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - od 28 kwietnia konieczne przy sprzedaży lub najmie
Zgodnie z opublikowanymi wyjaśnieniami w przypadku gdy dla budynku lub jego części zostało już sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową należy podać w ogłoszeniu lub reklamie dotyczącej sprzedaży lub najmu.
Wydaje się zatem, że sprzedający czy wynajmujący powinni informować już w ogłoszeniu o wskaźniku, jeśli już mają świadectwo charakterystyki energetycznej, a zatem dla samego faktu opublikowania reklamy czy ogłoszenia świadectwo nie jest warunkiem koniecznym, może być sporządzone później.
Od 18 kwietnia w ogłoszeniach należy także podawać:
a) wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową,
b) wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię końcową,
c) wskaźniki rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,
d) udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
e) jednostkową wielkość emisji CO2.
Zobacz także: Magazyn energii – czy to się opłaca?
Dokument jest przekazywany najemcom lub nowym właścicielom i nie mają oni obowiązku przekazywania czy okazywania go nigdzie dalej. Powinni go jedynie należycie przechowywać. Niektórzy właściciele czy użytkownicy budynków mają jednak obowiązek umieszczenia świadectwa w widocznym miejscu. Odnosi się to do:
a) budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 mkw, w którym sa świadczone usługi dla ludności
b) budynków o powierzchni użytkowej powyżej 250 mkw jeśli są zajmowane przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów,
Zobacz także: CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA BUDYNKÓW – NOWELIZACJA 2023
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
