Domy, a nawet elektrownie wiatrowe można budować bez pozwolenia

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 18-08-2022 r.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ma to być kolejny etap uproszczeń związanych z prawem budowlanym. 

W zapowiedzi kolejnej zmiany czytamy, że projektowane zmiany mają po raz kolejny doprowadzić do uproszczeń, które przełożą się na przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Ułatwienia mają dotyczyć wszystkich stron inwestycji budowlanej, więc nie tylko ułatwiają pracę inwestorom, lecz także organom administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. 

Jakie problemy ma rozwiązać nowa ustawa? 

Resort rozwoju i technologii wskazuje kilka problemów, które chciałby rozwiązać nową ustawą. Pierwszy co ciekawe dotyczy budowy domów jednorodzinnych. Niedawno wprowadzone przepisy pozwoliły na budowę domów do 70 mkw bez pozwolenia, teraz resort chce likwidować wprowadzony  dualizm prawny, różnicujący sytuację osób budujących domy do i powyżej 70 mkw. 

Kolejnym wnioskiem dotyczącym aktualnie obowiązującego stanu prawnego jest nadmierny formalizm, który obciąża inwestorów zarówno na etapie uzyskiwania pozwolenia na budową, jak i dokonywania zgłoszeń czy oddawania obiektów do użytku. Zdaniem ministerstwa całe postępowanie oparte na przepisach Prawa budowlanego jest po prostu zbyt długie i nazbyt formalne. A to przekłada się też na nadmierne obciążenie organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz organów nadzoru budowlanego odpowiedzialnych za obrót papierowej dokumentacji i wydawanie decyzji. 

Generalnie katalog obiektów wymagających zarówno pozwolenia na budowę jak i nawet zgłoszenia ma zostać ograniczony, a procedura oddawania do użytku - zgodnie z założeniami ma być mocno uproszczona.  Proponuje się, aby pozwolenie na użytkowanie było wymagane jedynie wówczas, gdy przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych oraz, gdy sam inwestor dobrowolnie o to występuje, mimo że uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie jest wymagane. Nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę będzie karane.

Inwestycje bez pozwolenia na budowę

Ważne: Nowe przepisy mają wprowadzić jednolity proces budowy domów do 70 mkw i powyżej 70 mkw. Choć początkowo w uzasadnieniu poprzednich zmian tłumaczono, że przy obiektach tak małej konstrukcji pozwolenie na budowę nie musi być wymagane, teraz rozszerzono to na wszystkie domy jednorodzinne. Jednocześnie resort przewiduje utworzenie Bazy Projektów Budowlanych.

Zresztą - nie tylko. Jeśli przepisy wejdą w życie, zgłoszenie (zamiast pozwolenia na budowę) wystarczy także w przypadku części budowlanych wolnostojących elektrowni wiatrowych, jeśli jej wysokość jest większa niż 3 ale nie większa niż 12 m, a moc nie przekracza mocy mikroinstalacji. W tym przypadku odległość od granicy działki musi być co najmniej równa wysokości elektrowni. 

Formalnościami związanymi z budową elektrowni będą natomiast:
1) konieczność sporządzenia planu sytuacyjnego i projektu architektoniczno-budowlanego,
2) konieczność sporządzenia projektu technicznego na etapie rozpoczęcia robót budowlanych
3) udział kierownika budowy. 

Ważne: Elektrownie wiatrowe do 3 m wysokości mają być zwolnione z pozwolenia na budowę i zgłoszenia. 

Źródło:

Omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42115 )
Array ( [docId] => 42115 )