Domy powyżej 70 metrów bez pozwolenia

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 30-03-2023 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. Przepisy przygotował minister rozwoju i technologii i są one realizacją kolejnego etapu cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy nowelizujące Prawo budowlane mają być kolejnym etapem upraszczania procesu inwestycyjno-budowlanego, a także stawiać kolejny krok w stronę jego przyspieszenia i cyfryzacji. Przynoszą kolejne zmniejszenie obciążeń, którym muszą sprostać inwestorzy, organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. 

Zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego 

Wyraźna zmiana, przez wielu oczekiwana, dla wielu niepokojąca - to wprowadzenie przepisów pozwalających zastosować uproszczoną procedurę dla budowy domu jednorodzinnego, nawet jeśli przekracza on 70 mkw. Uproszczenia dotyczą jednak tylko inwestorów, którzy budują dom aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. 

Ważne: W przypadku budowy domu jednorodzinnego na własne potrzeby wymagane jest jedynie zgłoszenie - niezależnie od jego powierzchni. Nie ma więc potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Schron i pawilony

Nowością jest wprowadzenie regulacji zezwalającej na budowę - bez pozwolenia na budowę - przydomowych schronów do 35 mkw, kiosków, niewielkich pawilonów sprzedaży ulicznej, budynków gospodarczych i wiat związanych z produkcją rolną. W ich przypadku także wymagane będzie jedynie zgłoszenie. 

Zbiornik na wodę opadową

Do katalogu obiektów niewymagających pozwolenia na budowę, dla których wystarczające jest zgłoszenie, nowe przepisy włączają także budowę bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe, jeśli ich pojemność jest większa niż 5 lecz nie większa niż 15 mkw. W przypadku zbiorników mniejszych niż 5 mkw nie będzie wymagane nawet zgłoszenie. 

Cyfryzacja 

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, nie będzie już możliwości składania dokumentów w postaci papierowej w procesie budowlanym. Nastąpi pełna cyfryzacja - a co za tym idzie, także organy administracji publicznej będą wydawały dokumenty jedynie w postaci elektronicznej. 

Na terenie całego kraju będzie obowiązywał SOPAB czyli jeden system teleinformatyczny służący do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie. W ramach omawianego systemu powstanie także Baza Projektów Budowlanych, w której znajdą się - oczywiście w formie elektronicznej:
a) projekty budowlane
b) projekty zagospodarowania działki lub terenu
c) projekty architektoniczno-budowlane
d) projekty techniczne

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42805 )
Array ( [docId] => 42805 )