Informatyzacja prawa budowlanego

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 13-06-2022 r.

Sejm przyjął 9 czerwca 2022 r. nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Twórcy przepisów deklarują, że dają one branży budowlanej kompleksowe narzędzia informatyczne. 

Rozbudowa portalu e-Budownictwo

Jako taki portal już działa. Nowa regulacja zakłada jego rozbudowę. Za jego pomocą będzie można złożyć wnioski i zgłoszenia niezbędne w procesie inwestycyjno-budowlanym, a jednocześnie na bieżąco weryfikować status tych wniosków. Już teraz dostępnych jest 26 wniosków i zgłoszeń. 

 

Rozbudowa zakłada pojawienie się interaktywnego przewodnika, który ułatwi korzystanie z portalu i poprowadzi użytkownika za rękę. Sekcja "Pytań i odpowiedzi" także ma być uzupełniona o pakiet nowych ważnych informacji. Uproszczenie komunikacji zagwarantować ma formularz kontaktowy, a także możliwość skorzystania z infolinii albo automatycznego helpdesku. Każdy użytkownik będzie mógł korzystać ze swojego konta - docelowo do wszystkich usług będzie można logować się za pośrednictwem portalu gov.pl

System eCRUB

Obecnie wykorzystywany jest Centralny Rejestr Osób posiadających Uprawnienia Budowlane oraz rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie (CRUB). Nowe przepisy przewidują zastąpienie go systemem eCRUB, który będzie wykorzystywał informacje z Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i Izby Architektów RP nadających uprawnienia w budownictwie. 

Każdy użytkownik (zarówno inwestor jak i urząd) będzie mógł za pomocą intuicyjnej przeglądarki zweryfikować uprawnienia zatrudnianego kierownika budowy czy projektanta, weryfikując przy okazji jego kwalifikacje. System ma być korzystny także dla samych specjalistów branży, którzy zdając egzamin w jednej z izb, szybciej będą mogli korzystać ze swoich uprawnień. 

Ważne: Wpisy w eCRUB będą zautomatyzowane. 

System EDB - elektroniczny dziennik budowy

Jednym z wprowadzonych rozwiązań jest elektroniczny dziennik budowy. Za pomocą systemu EDB inwestor złoży wniosek o wydanie dziennika budowy, a także będzie mógł złożyć sam dziennik z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie. 

System umożliwia realizację wszystkich zadań tradycyjnego dziennika budowy w formie on-line. Po wejściu w życie nowej regulacji, przez internet będą więc spisywane wszystkie okoliczności, które wpływają na techniczną ocenę prawidłowości wykonanych prac budowlanych, w tym także montażu bądź rozbiórki. Jest to podstawowe narzędzie wykorzystywane przez kierowników budowy i projektantów oraz inspektorów nadzoru inwestorskiego. 

Aplikacja elektronicznego dziennika budowy umożliwia m.in.:
- dodawanie uczestników procesu
- wgląd do wpisów już dokonanych w dzienniku (tylko dla uczestników)
- wyznaczanie czasu pracy.

Aplikacja będzie mogła pracować także offline. Dostęp do dziennika zapewni zresztą nie tylko aplikacja, lecz także każda przeglądarka internetowa.

Ważne: Wersję papierową dziennika budowy można stosować do 2030 r. 

Elektroniczna książka obiektu budowlanego

Kolejną aplikacją, którą wprowadzą nowe przepisy jest elektroniczna książka obiektu budowlanego. Pojawi się z początkiem 2023 r. a od 2027 r. będzie dostępna jedynie w formie elektronicznej. 

Właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów do książki obiektu poprzez aplikację. Wpisy mają dotyczyć:
- informacji o obiekcie budowlany, jego właścicielach i zarządcach,
- informacji o przeprowadzonych kontrolach,
- ekspertyz i opinii technicznych oraz informacji o katastrofach budowlanych
- robót budowlanych związanych z obiektem po oddaniu go do użytkowania
- decyzji, postanowień, zaświadczeń i wszelkich innych dokumentów dotyczących obiekty, wydawanych przez organy administracji publicznej. 

W trosce o środowisko

Informatyzacja w szeroko pojętej administracji ma usprawnić komunikację i skrócić czas potrzebny na załatwienie sprawy. Jest to również sposób na ogromną oszczędność papieru. Statystyki pokazują, że dla jednej procedury pozwolenia na budowę zostaje zużyte 22,5 tys ton papieru rocznie.

Źródło:

Informacja umieszczona na:

  • oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
  • oficjalnym portalu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - gunb.gov.pl
Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41908 )
Array ( [docId] => 41908 )