Jaki wpływ na odszkodowanie ma luka planistyczna?

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 28-12-2022 r.

Wprowadzenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego po luce planistycznej sprawi, że gmina będzie zobowiązana zapłacić pełne odszkodowanie. Jego wysokość ma być równa różnicy między dawnym planem (obowiązującym przed 1995 r.), a nowym - tak wynika z nowej ustawy podpisanej już przez Prezydenta. 

Prezydent podpisał ustawę z 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowe przepisy są konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2019 r. - sygn. SK 22/16. Trybunał stwierdził w nim, że przepis art. 37 ust 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w zakresie w jakim pozwala na ustalenie mniej korzystnego przeznaczenia nieruchomości niż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przed 1 stycznia 1995 r. jest niezgodny z Konstytucją.

Zmiana wartości nieruchomości

 

Zgodnie z regulacją zawartą w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązujące w dniu jej wejścia w życie, a uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r. zachowują moc do czasu uchwalenia nowych planów - jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2003 r. 

Przepisy zagwarantowały także pewną ochronę praw właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości. Nabyli oni uprawnienie do żądania odszkodowania od gminy za poniesioną rzeczywistą szkodę albo żądania wykupienia nieruchomości lub jej części od gminy, jeśli korzystanie z ich nieruchomości bądź jej części w sposób dotychczasowy lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone. Gmina mogła w takiej sytuacji zagwarantować także nieruchomość zamienną. 

Gdy właściciel albo użytkownik nie skorzystał z powyższego uprawnienia, a na skutek zmian w miejscowym planie (rozumianych także jako uchwalenie nowego) jego nieruchomość, którą zamierza sprzedać ma niższą cenę, może żądać od gminy odszkodowania równego obniżeniu wartości nieruchomości. 

Przepisy przewidziały także sytuację, gdy na skutek nowego planu wartość nieruchomości wzrosła. W przypadku zbycia takiej nieruchomości wójt pobiera od właściciela lub użytkownika wieczystego jednorazową opłatę, która zostaje określona w planie, jednak nie może być ona wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. 

Luka planistyczna i odszkodowanie

Zdarzyło się jednak, że niektóre gminy nie uchwaliły nowego planu do 31 grudnia 2003 r. w związku z czym wystąpiła tzw. luka planistyczna. W takich przypadkach zrodziły się wątpliwości dotyczące odszkodowania dla właścicieli lub użytkowników, których nieruchomość straciła na wartości w związku z uchwalaniem nowego planu, a z drugiej strony - także niepewność dotycząca konieczności uiszczenia przez nich jednorazowej opłaty, gdy wartość nieruchomości wzrosła. 

Wspomniany wcześniej wyrok trybunału Konstytucyjnego dotyczył właśnie sytuacji, gdy wartość nieruchomości zmalała. Gminy w takich przypadkach odmawiały wypłaty odszkodowania lub proponowały jego zaniżoną wartość, oceniając sposób wykorzystywania nieruchomości a nie wartość wynikającą ze starego planu zagospodarowania przestrzennego.  Głównym celem nowej ustawy jest uporządkowanie takich sytuacji. 

Ważne: W przypadku wprowadzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego po luce planistycznej, gmina jest zobowiązana zapłacić sprzedającemu odszkodowanie w wysokości różnicy między dawnym planem (sprzed 1995 r.) a nowym planem, a nie jedynie w wysokości różnicy między wartością wynikającą z faktycznego wykorzystania nieruchomości a nowym planem

Źródło:

Informacja w sprawie ustawy z 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42516 )
Array ( [docId] => 42516 )