Łatwiejsze inwestycje budowlane dla rolników

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 29-04-2023 r.

Kolejny projekt nowej ustawy związany jest z pomocą udzielaną rolnikom. Tym razem dotyczy ona jednak innej materii - a mianowicie prawa budowlanego, przewidując ułatwienia na rzecz prowadzonych inwestycji budowlanych w gospodarstwie rolnym. 

Zgodnie z uzasadnieniem do nowych przepisów, rolnik chcący skorzystać z dofinansowania na inwestycje budowlane w gospodarstwie rolnym ma utrudnione zadanie. Procedura uzyskania pozwolenia na budowę bywa czasochłonna i czasem nawet uniemożliwia dostarczenie przez rolnika wszystkich wymaganych dokumentów, od których uzależnione jest udzielenie wsparcia. Wprowadzone zmiany mają więc m.in. ułatwić pozyskanie wsparcia przez rolników indywidualnych chociażby ze środków Wspólnej Polityki Rolnej. Dodatkowo nowe przepisy mają pozwolić na realne oszczędności - nie będzie wymagane opracowanie projektu budowlanego, ponoszenie opłat związanych z wykonaniem map do celów projektowych, czy kosztów nadzoru budowlanego, które związane były z pracą kierownika budowy. 

Projektowane przepisy zakładają, że nie będzie konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę w przypadku budowy:
a) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m
b) jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, jeśli ich powierzchnia zabudowy nie przekroczy 300 m2, a rozpiętość konstrukcji nie będzie większa niż 7 m, a wysokość nie większa niż 7 m. Dodatkowym warunkiem jest znajdowanie się obszaru oddziaływania tych inwestycji w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Ważne: W przypadku wskazanych inwestycji, zamiast pozwolenia na budowę będzie wymagane jedynie zgłoszenie robót budowlanych. 

Jedynym warunkiem, który ma gwarantować bezpieczeństwo, jest konieczność dołączenia do inwestycji o których mowa w punkcie b) dokumentacji technicznej wykonanej przez projektanta posiadającego uprawnienia budowlane. 

W przypadku budynków gospodarczych jednokondygnacyjnych i wiat prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 mkw i rozpiętości do 6 m i wysokości do 7 m, jeśli ich obszar oddziaływania w całości mieści się na działce (działkach) na których został zaprojektowany - nowe przepisy nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia budowlanego. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy – Prawo budowlane opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42920 )
Array ( [docId] => 42920 )