Mieszkanie Plus przyspieszy rozwój gospodarczy i społeczny

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Data: 31-01-2017 r.

Zdaniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa Program Mieszkanie Plus ma pozytywnie wpłynąć na rynek mieszkań w Polsce. Obecnie Ministerstwo pracuje nad ustawą o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym. Ma to być tzw. "bank ziemi" w oparciu o który będą powstawać mieszkania na wynajem o umiarkowanym czynszu.

Pakiet Mieszkanie Plus ogłoszony przez premier Beatę Szydło 3 czerwca 2016 r. stanowi część Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jest on oparty na trzech filarach mających stworzyć w Polsce ofertę mieszkaniową kierowaną do wszystkich gospodarstw domowych. Są to:

 
  1. dostępne budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i Skarbu Państwa,

  2. społeczne budownictwo czynszowe,

  3. wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Program jest realizowany obecnie przez spółkę BGK Nieruchomości S.A., a docelowo przez Polski Fundusz Rozwoju. Dotychczas BGK Nieruchomości (BGKN) podpisało pierwszych 57 porozumień i listów intencyjnych z samorządami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Na zgłoszonych terenach obejmujących ok. 180 ha może powstać ok. 15 tys. mieszkań. Stopniowo kolejne mieszkania będą powstawały w innych samorządach, które przystąpią do współpracy z BGKN. W zamian za wniesienie gruntu, gminy mogą np. otrzymywać mieszkania komunalne lub certyfikaty inwestycyjne. BGKN docelowo będzie współpracowała również z podmiotami zarządzającymi gruntami Skarbu Państwa, spółkami Skarbu Państwa, a także z podmiotami prywatnymi posiadającymi atrakcyjne nieruchomości gruntowe, które można zabudować budynkami mieszkalnymi. Do tej pory podpisano 3 listy intencyjne ze spółkami SP oraz 2 z podmiotami prywatnymi.

Ustawa wprowadzi Indywidualne Konta Mieszkaniowe zakładane w bankach lub SKOK-ach, na których będzie można gromadzić środki na realizację celów mieszkaniowych. Cele te będą określone w sposób bardzo szeroki:

  • cele związane z uzyskaniem własności mieszkania/domu jednorodzinnego (np. zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowa domu we własnym zakresie, zakup działki budowlanej);

  • cele związane z uzyskaniem samodzielnego lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego na wynajem lub spółdzielczego lokatorskiego (np. wpłata partycypacji w kosztach budowy mieszkania realizowanego przez towarzystwo budownictwa społecznego, wkład mieszkaniowy wnoszony w celu uzyskania lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego;

  • cele związane z poprawą obecnego standardu zamieszkiwania (np. przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, wykończenie, remont, modernizacja domu lub lokalu mieszkalnego).

Przewidziane są 2 instrumenty wsparcia:

  • zwolnienie części oszczędności z podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) – instrument przewidziany dla wszystkich oszczędzających,

  • premie za oszczędzanie zwiększające saldo oszczędności w przypadku osób spełniających określone kryteria dochodowe i rodzinne, oszczędzających na uzyskanie samodzielnego mieszkania.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39968 )
Array ( [docId] => 39968 )

Array ( [docId] => 39968 )