Nowelizacja ustawy o drogach publicznych podpisana

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Data: 31-01-2017 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Nowe przepisy mają umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego przekazywanie środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych, takich jak: jak drogi rowerowe czy chodniki. 

Rozwiązanie to jest odpowiedzią na postulaty samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować inwestycje przy drogach. Nowe przepisy maja wyeliminować dotychczas istniejące wątpliwości prawne w kwestii dopuszczalności takiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami, w szczególności Skarbem Państwa.

Ponadto minister właściwy ds. transportu drogowego będzie miał możliwość wydawania bądź rekomendowania wzorców i standardów dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych (budowa, przebudowa, remont, utrzymanie lub ochrona tych dróg). Wzorce takie wydawane będą w formie opracowań i udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej.

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie zmian do ustawy o drogach publicznych, ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego i ustawy o finansach publicznych. Zmiany w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego oraz ustawie o finansach publicznych są pochodną rozwiązania przyjętego w ustawie o drogach publicznych. Nowela wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39972 )
Array ( [docId] => 39972 )

Array ( [docId] => 39972 )