Rozwiązanie to jest odpowiedzią na postulaty samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować inwestycje przy drogach. Nowe przepisy maja wyeliminować dotychczas istniejące wątpliwości prawne w kwestii dopuszczalności takiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami, w szczególności Skarbem Państwa.
Nowelizacja ustawy o drogach publicznych podpisana
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Nowe przepisy mają umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego przekazywanie środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych, takich jak: jak drogi rowerowe czy chodniki.
Ponadto minister właściwy ds. transportu drogowego będzie miał możliwość wydawania bądź rekomendowania wzorców i standardów dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych (budowa, przebudowa, remont, utrzymanie lub ochrona tych dróg). Wzorce takie wydawane będą w formie opracowań i udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej.
Nowelizacja przewiduje wprowadzenie zmian do ustawy o drogach publicznych, ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego i ustawy o finansach publicznych. Zmiany w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego oraz ustawie o finansach publicznych są pochodną rozwiązania przyjętego w ustawie o drogach publicznych. Nowela wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Zobacz także:
Tagi: nieruchomości, prawo budowlane
