Odpowiedzialność karna za fałszowanie informacji w CEEB

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 25-09-2022 r.

Można złożyć korektę deklaracji dotyczącej wykorzystywanego źródła ciepła. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega jednak, że taka korekta jest uzasadniona jedynie w przypadku  pomyłki. Próba zmiany w celu wyegzekwowania np. dodatku węglowego może skutkować odpowiedzialnością karną.  

Do 30 czerwca 2022 r. właściciele i zarządcy budynków byli zobowiązani do złożenia deklaracji o wykorzystywanym źródle ciepła. Informacje te znajdą się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Znaleźć w niej można dane dotyczące:
liczby i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw
przeznaczeniu źródeł ciepła
stosowanych w nich paliwach

Niejednokrotnie, aby otrzymać wsparcie z przewidzianych dopłat do ogrzewania, to właśnie w CEEB weryfikowane są informacje o tym jakie źródło ciepła jest wykorzystywane i czy dopłata faktycznie obowiązuje. 

Pojawiły się więc próby zmian źródeł ciepła pierwotnie zgłoszonych w CEEB. Jest to jednak związane nie ze zmianą sposobu ogrzewania, a jedynie potrzebą wykazania kotła lub pieca węglowego, aby mogło się to stać podstawą wypłaty dodatku osłonowego lub dodatku węglowego. 

Ważne: Zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa w zgłoszeniu do CEEB jest możliwe ze względu na pomyłkę. Jeśli celem jest uzyskanie korzyści w związku z przewidzianymi dopłatami takimi jak np. dodatek węglowy, to może to skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. 

Gmina ma możliwość zweryfikować prawidłowość zgłoszenia. To, czy w danej nieruchomości znajduje się źródło ciepła podane w zgłoszeniu może być sprawdzone przez osoby upoważnione przez gminę, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza. 

Na marginesie tych rozważań warto przypomnieć, że właściciele mają obowiązek przeprowadzenia kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego co najmniej raz w roku. Obejmuje to także stanu technicznego przewodów kominowych: spalinowych i wentylacyjnych oraz instalacji gazowych.

Takiego przeglądu mogą dokonać:
osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim
osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.  

Ważne: Każdy kto zgłosił piec jako źródło ciepła, podlega obowiązkowej kontroli. Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z  czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zdaniem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, ta kontrola obejmuje również weryfikację zadeklarowanego źródła ciepła. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42138 )
Array ( [docId] => 42138 )