Oznakowanie wyrobu budowlanego kodem QR

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 29-03-2023 r.

Zakres informacji dotyczących wyrobów budowlanych znakowanych znakiem budowlanym został określony w rozporządzeniu w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych. Rozporządzenie określa także zasady oznakowania. Czy kod QR, będący odesłaniem do informacji wymaganych do oznakowania wyrobu budowlanego jest odpowiednią realizacją przepisów rozporządzenia? 

Rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa z 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym, określa w § 11 zasady oznakowania wyrobu budowlanego znakiem budowlanym. 

Oznakowanie to powinno zawierać:
1) dwie ostatnie cyfry roku, w którym znak budowlany został po raz pierwszy umieszczony na wyrobie budowlanym;
2) nazwę i adres siedziby producenta lub znak identyfikacyjny pozwalający jednoznacznie określić nazwę i adres siedziby producenta;
3) nazwę i oznaczenie typu wyrobu budowlanego;
4) numer referencyjny Polskiej Normy lub numer i rok wydania krajowej oceny technicznej, zgodnie z którą zostały zadeklarowane właściwości użytkowe;
5) numer krajowej deklaracji;
6) poziom lub klasę zadeklarowanych właściwości użytkowych;
7) nazwę jednostki certyfikującej, jeżeli taka jednostka uczestniczyła w ocenie i weryfikacji stałości właściwości użytkowych wyrobu budowlanego;
8) adres strony internetowej producenta, jeżeli krajowa deklaracja jest na niej udostępniona.

Informacje powinny być umieszczone w widocznym miejscu, być czytelne i umieszczone w sposób trwały - bezpośrednio na wyrobie budowlanym, albo na przymocowanej do niego etykiecie.  Czy opatrzenie wyrobu budowlanego kodem QR odsyłającym do wskazanych informacji będzie realizacją określone w rozporządzeniu obowiązku? 

Jeśli nie jest to możliwe, ze względu na wielkość lub charakter wyrobu budowlanego, znak budowlany może być umieszczony na opakowaniu zbiorczym lub jednostkowym, albo też na dokumentacji towarzyszącej wyrobowi. Te same zasady dotyczą umieszczania informacji towarzyszących. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, po przeanalizowaniu wskazanych w rozporządzeniu zasad, doszedł do wniosku, że niedopuszczalne jest zastosowanie kodu QR jako sposobu przekazywania informacji towarzyszących. 

Nie ma co prawca zakazu umieszczenia kodu QR - jedynie jeśli nie ogranicza on widoczności i czytelności oznakowania znakiem budowlanym i informacji towarzyszących. Dopuszczalne jest jednak zastosowanie go tylko jako dodatkowej informacji. Tym samym kod QR może być jedynie informacją uzupełniającą. 

Źródło:

Informacja opublikowana w cyklu ciekawych interpretacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42799 )
Array ( [docId] => 42799 )