Plan ochrony parku krajobrazowego a możliwość zabudowy

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 01-03-2023 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię obowiązywania planu ochrony parku krajobrazowego. Czy jest to akt prawa miejscowego? Czy też wiąże jedynie organy administracji? Czy plan ochrony parku krajobrazowego, może wpływać na ograniczenie prawa własności? Odpowiedzi udzielił WSA w niedawnym wyroku w sprawie, która dotyczyła zakazu podziału działki właśnie ze względu na plan ochrony parku krajobrazowego. 

Właściciele pewnej działki zwrócili do Wójta Gminy o wydanie opinii w sprawie podziału działki. Jednak otrzymali odmowę, ze względu na jej zlokalizowanie na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 "Przełomowa Dolina Narwi" oraz specjalnym obszarze ochrony siedlisk Natura 2000 "Ostoja Narwiańska". Proponowany przez nich podział nieruchomości nie był zgodny z planem ochrony Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego, a ten został ustanowiony uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego. W planie ochrony parku krajobrazowego ustalono minimalne wymagania dotyczące powierzchni działek, z którymi projekt podziału przedstawiony przez wnioskodawców nie był zgodny. 

Czy to na pewno akt prawa miejscowego? 

Właściciele nie zgodzili się z takim rozstrzygnięciem, podkreślając, że plan ochrony parku krajobrazowego nie jest aktem prawa miejscowego i nie może - ich zdaniem - skutkować zakazem podziału nieruchomości, szczególnie, że mieli wydane warunki zabudowy dla działki. Samorządowe Kolegium Odwoławcze zauważyło jednak, że we wskazanych warunkach zabudowy został dodany warunek, że realizacja inwestycji musi uwzględnić wymagania określone w planie ochrony parku krajobrazowego. Właściciele po raz kolejny zaskarżyli rozstrzygnięcie tym razem podnosząc, że plan ochrony parku krajobrazowego zawiera jedynie wytyczne dla organów podejmujących uchwały w zakresie planowania przestrzennego i nie może ograniczać ich prawa własności. Ostatecznie skarga trafiła na wokandę WSA w Białymstoku. 

Co może ograniczyć plan ochrony parku krajobrazowego? 

W swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że plan ochrony parku krajobrazowego jest aktem prawa miejscowego, jednak jedynie w pewnej części.

Ważne: Plan ochrony parku krajobrazowego to akt prawa miejscowego jedynie w części poświęconej ustaleniom o którym mowa w art. 20 ust. 4a ustawy o ochronie przyrody. 

Przywołany przepis wprost stwierdza, że w przypadku planu ochrony dla parku krajobrazowego można uznać go za akt prawa miejscowego w części dotyczącej:
a) określenia granic stref ochrony krajobrazu
b) wykazu obiektów o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym
c) wprowadzeniu zakazów dotyczących stref ochrony krajobrazu, które mogą dotyczyć zarówno terenów objętych planem zagospodarowania przestrzennego (zakaz lokalizowania nowych obiektów budowlanych czy zakaz zalesiania) jak i terenów objętych MPZP (zakaz lokalizowania nowych obiektów budowlanych, czy nowych obiektów budowlanych odbiegających od lokalnej formy architektonicznej, czy przekraczających wysokość 7m albo 2 kondygnacje, a także zakaz zalesiania). 

We wskazanym zakresie plan ochrony parku krajobrazowego może więc bezpośrednio wpływać na wykonanie prawa własności, w tym także ograniczając je w zakresie zabudowy działek znajdujących się na obszarze obowiązywania planu. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny zgodził się, że w pozostałym zakresie faktycznie jest to akt, który jest adresowany do organów uchwalających studia i plany i nie może być uznany za samoistne zakazy, wywierające bezpośrednie skutki prawne. 

Ważne: Plan ochrony parku krajobrazowego nie ma wiążącego charakteru w sprawach o ustalenie warunków zabudowy.

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 28 grudnia 2022 r., sygn. II SA/Bk 801/22, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42714 )
Array ( [docId] => 42714 )