Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne zatwierdzone

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 08-03-2023 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Radę Ministrów. O proponowanych zmianach przepisów mówi się już długo. Zgodnie z uzasadnieniem, wprowadzone zmiany mają ułatwić i przyspieszyć procedury związane z planowaniem przestrzennym. Spójrzmy co się zmieni. 

Zgodnie z deklaracjami ministra rozwoju i technologii, głównym celem wprowadzanych zmian ma być uproszczenie procedur planistycznych a jednocześnie doprecyzowanie przepisów dotyczących chociażby zasad wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zmianą zasługującą na uwagę będzie udostępnienie darmowego dostępu do elektronicznego Rejestru Urbanistycznego oraz likwidacja studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którego miejsce pojawi się plan ogólny gminy. 

 

Plan ogólny zamiast studium

Ważną zmianą jest wprowadzenie planu ogólnego. Ma to być narzędzie planistyczne dla całej gminy, posiadające status aktu prawa miejscowego. W konsekwencji - zarówno plany miejscowe jak i decyzje o warunkach zabudowy będą musiałby być z nim zgodne. 

Plan ogólny ma zawierać strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy i wydzielenie stref planistycznych. Będzie także określał granice obszaru na którym będzie możliwe uzupełnienie zabudowy na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Plan będzie określał także zasady lokalizacji nowej funkcji mieszkaniowej w relacji do obsługujących obiektów, realizujących usługi publiczne, czyli szkół podstawowych, obszarów zieleni publicznej itp. 

Zintegrowany plan inwestycyjny

Nowym rodzajem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma być zintegrowany plan inwestycyjny, który będzie uchwalany na wniosek inwestora. Da to możliwość realizowania inwestycji przy współudziale inwestora. Zintegrowany plan inwestycyjny będzie uchwalany dopiero po podpisaniu umowy przez gminę i inwestora, w której zostaną doprecyzowane prawa i obowiązki stron - przede wszystkim zobowiązania inwestora dotyczące inwestycji uzupełniających. 

Rejestr Urbanistyczny

Od 2026 r. ma zacząć działać darmowy i ogólnodostępny Rejestr Urbanistyczny. Ma mieć formę elektronicznego rejestru prowadzonego w systemie teleinformatycznym. Ma zawierać m.in. raporty z konsultacji społecznych, decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym oraz rozstrzygnięcia organów nadzoru. 

Konsultacje społeczne

Projekt ustawy zakłada także nowe rozwiązania w zakresie konsultacji społecznych. Przepisy mają zagwarantować większy udział społeczeństwa w tworzeniu procedury planistycznej, poprzez wprowadzenie nowych form konsultacji. 

Ważne: Każda gmina od 2026 r. będzie zobowiązana do określenia strategii rozwoju gminy. Wskazane w niej kierunki polityki lokalnej będą następnie doprecyzowane w regulacjach planu ogólnego - ten natomiast stanie się podstawą dla uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl3

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42736 )
Array ( [docId] => 42736 )