Ustawa z 29 września 2022 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych została opublikowana w dzienniku ustaw. Co wprowadzają?
Poprawa warunków mieszkaniowych w ustawie
Nowe przepisy dotyczące poprawy warunków mieszkaniowych zostały opublikowane w dzienniku ustaw. Dają one możliwość ubiegania się o wsparcie, z którego będzie można sfinansować polepszenie efektywności energetycznej. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Nowa regulacja to także przepustka do bardziej efektywnego energetycznie budownictwa komunalnego i społecznego.
Przewidują podniesienie wysokości premii termomodernizacyjnej oraz premii remontowej o 10 punktów procentowych. Wynika to ze zmiany ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Zobacz także: Nowe zasady dofinansowań w budownictwie socjalnym
Jeśli budynek został oddany do użytku co najmniej 40 lat przed złożeniem wniosku o premię - można się ubiegać o dodatkową premię remontową. Przypomnijmy - jeszcze do niedawna taka premia dodatkowa mogła być przyznana w przypadku budynków oddanych do użytku przed 15 sierpnia 1961 r.
Premia na poprawę stanu technicznego mieszkaniowego zasobu gmin na prowadzenie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub remontowego może być przyznana w przypadku budynków, w których wszystkie lokale należą do mieszkaniowego zasobu gminy. Taka premia wynosi 50% kosztów inwestycji. Jeśli budynek objęty jest opieką konserwatorską lub też jest przedmiotem przedsięwzięcia rewitalizacyjnego - premia może sięgać 60%.
Dodatkowe wsparcie będzie możliwe, gdy zostanie uruchomione finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli tak się stanie pojawi się szansa na skorzystanie z grantu termomodernizacyjnego, MZG oraz OZE.
- Grant termomodernizacyjny to dodatkowe 10% kosztów przedsięwzięcia, jeśli po remoncie budynek będzie spełniał standardy nowego budynku.
- Grant OZE - 50% kosztów przedsięwzięcia dotyczącego zakupu, montażu, budowy, modernizacji instalacji OZE w wielorodzinnym budynku mieszkalnym.
- Grant MZG - zakłada zwiększenie premii MZG o dodatkowe 30% kosztów przedsięwzięcia jeśli budynek ma lub będzie miał niskoemisyjne źródło ciepła po przeprowadzeniu prac.
Wskazane rozwiązania są elementami programu TERMO.
Beneficjenci rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego - program BSK - będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia jeśli zostanie uruchomione finansowanie z KPO. Dotyczy to m.in. samorządów, które budują mieszkania w podwyższonym standardzie energetycznym. Łącznie ze wsparciem ze środków Funduszu Dopłat będą mogły sfinansować 60% kosztów inwestycji polegającej na budowie mieszkań dla gospodarstw domowych o umiarkowanych dochodach. Dopłata może sięgać łącznie 95% kosztów inwestycji w przypadku przedsięwzięć przeznaczonych dla osób o niższych dochodach (także uwzględniając w tym środki Funduszu Dopłat).
Wnioski należy kierować do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zobacz także: Lex Wiśniewski - nowe przepisy mieszkaniowe
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
