Prawo budowlane pozwala uchodźcom mieszkać w budynku niemieszkalnym

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 07-03-2022 r.

Jeśli osoba posiadająca obiekt niemieszkalny chce go udostępnić uchodźcom z Ukrainy, to nie musi zgłaszać zmiany sposobu użytkowania do organów administracji architektoniczno-budowlanej. Prawo budowlane nie zakazuje tymczasowego pobytu uchodźcy w takich budynkach. 

Od 24 lutego do Polski przybywa coraz więcej uchodźców zza wschodniej granicy. Polacy starają się znaleźć dla nich mieszkania i lokale zapewniające godne życie. Niektóre nie mają jednak statusu budynku mieszkalnego. Pojawiające się wątpliwości rozwiał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Tymczasowe zakwaterowanie w budynku niemieszkalnym

Wyjaśnienia dotyczące tymczasowego pobytu uchodźców w budynkach niemieszkalnych trafiły do organów nadzoru budowlanego oraz administracji architektoniczno-budowlanej szczebla wojewódzkiego 4 marca 2022 r. 

W wyjaśnieniu przygotowanym przez Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego czytamy, że prawo budowlane nie zakazuje tymczasowego pobytu o charakterze zakwaterowania w budynkach niemieszkalnych. W związku z tym, właściciel budynku nie musi zmieniać jego charakteru zanim przekaże go potrzebującym. 

Ta ogólna zasada nie może jednak wykluczyć troski o bezpieczeństwo osób, które mają przebywać w tego rodzaju budynkach. Muszą więc one spełniać określone wymagania techniczne, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, higieny, zdrowia, bezpieczeństwa użytkowania tego obiektu. Muszą także gwarantować dostęp do wody, energii elektrycznej i ogrzewania. 

Główny Inspektorat Budowlany zaznaczył w swoich wyjaśnieniach, że takie rozwiązanie może być stosowane w takich wyjątkowych okolicznościach i nie powinno stać się regułą. Przede wszystkim jednak, trzeba wziąć pod uwagę, że staramy się zapewnić bezpieczne schronienie potrzebującym, więc słusznie zrezygnowano w tym przypadku z nadmiernego formalizmu

Czym jest budynek niemieszkalny? 

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), budynkiem niemieszkalnym jest obiekt budowlany wykorzystywany głównie do celów niemieszkalnych. Definicja nie jest zbyt klarowna, ale można wywnioskować z tego, że po prostu cele mieszkalne nie są dominującą funkcją w tym obiekcie. Ale cele niemieszkalne to nie tylko budynki zwane potocznie "gospodarczymi", piwnice i garaże. Zanim więc podniesiemy wrzawę o godnym życiu dla naszych gości, co jest zupełnie oczywiste, to trzeba wziąć pod uwagę, że takimi budynkami będą na przykład hotele czy pensjonaty, a także obiekty biurowe czy restauracje. Mimo że nie są one uznawane za obiekty mieszkaniowe, to doskonale spełnią rolę miejsca w którym można zorganizować bezpieczny dom, na pobyt tymczasowy dla osób potrzebujących i budynki te będą w stanie zapewnić odpowiednie standardy i warunki. 

źródło:
Wyjaśnienie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z 4 marca 2022 - www.gunb.pl
oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41358 )
Array ( [docId] => 41358 )