Przeciwdziałanie patodeweloperce - kolejny krok kształtowanie przepisów

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 03-04-2023 r.

Resort rozwoju pracuje nad przepisami, które mają zakończyć budowę osiedli określaną mianem patodeweloperki. Prowadzi ona do takiego ułożenia budynków i rozwiązań w samych mieszkaniach, których nie sposób nazwać komfortowymi. Co ma się zmienić, aby zwiększyć jakość życia mieszkańców? 

Nowe osiedla mają dbać o komfort osób je zamieszkujących. Obecne przepisy są wykorzystywane są przez deweloperów, którzy budują tak, by wykorzystać jak najwięcej przestrzeni, mikrokawalerki, maleńkie place zabaw upchnięte w jakąś lukę między budynkami ułożonymi tak, że w wielu miejscach można się z okna przywitać z sąsiadem, przez podanie ręki - komfort mieszkańców schodzi na dalszy plan. Nowe rozwiązanie mają zakończyć takie działania. Jak deklaruje minister rozwoju - ta regulacja ma na pierwszym miejscu stawiać dobro mieszkańców.

Taka budowa mieszkań przekłada się na gorszą jakość życia, a to ma realne odzwierciedlenie w kosztach jakie ponosimy. Polski Instytut Ekonomiczny w swoim raporcie „Społeczno-gospodarcze skutki chaosu przestrzennego” przedstawił kwoty, stanowiące roczny koszt istniejącego chaosu przestrzennego. Łącznie koszty nadmiarowych dojazdów do pracy, budowy i utrzymania nadmiarowej infrastruktury itp. to 84,3 mld zł, co w przeliczeniu na mieszkańca daje 2,2 tys. zł. 

Zmiana warunków technicznych budowy budynków wielorodzinnych ma przynieść pozytywne efekty, a jednocześnie rozwiązanie wielu problemów. Jakich? 

1) Przestrzeń

Odległości między blokami na sąsiednich działkach będą większe - obecnie to 3 metry bądź 4 metry jeśli na ścianie są okna i drzwi, a obowiązujące regulacje pozwalają jeszcze zmniejszyć te odległości. Po zmianach minimalna odległość wielorodzinnego budynku mieszkalnego powyżej 4 kondygnacji naziemnych ma wynosić co najmniej 5 metrów od granicy. Wyjątek dotyczy jedynie budowy na działce, w której sąsiedztwie są tereny nieprzeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

Zwiększy się także odległość obiektów produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych. Minimalnie - między ścianami takiego budynku a ścianami istniejącego budynki mieszkaniowego będzie to 30 metrów. 

Nowe regulacje to także przestrzeń wewnątrz lokalu - skończy się era mikrokawalerek. Lokal użytkowy będzie musiał zachować minimalną powierzchnię nie mniejszą niż 25 mkw. Mniejsze będą mogły znajdować się jedynie na parterze i na I piętrze, pod warunkiem zagwarantowania bezpośredniego dostępu do nich z zewnątrz budynku. Nie dotyczy to jednak budynków zamieszkania zbiorowego takich jak pensjonat, hotel czy motel. 

2) Parking

Zmorą nowych osiedli jest brak miejsc do zaparkowania. Aby spełnić warunki deweloperzy wykorzystują mniej rygorystyczne przepisy dotyczące stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych. Spowodowało to, że w wielu inwestycjach większość miejsc zostaje oznaczona właśnie jako miejsca dla niepełnosprawnych. Mogą one znajdować się bliżej budynku, to zwiększa hałas i poziom spalin odczuwalny przez mieszkańców. 

W nowych przepisach wskazano, że maksymalnie 6% miejsc może być dedykowanych dla osób z niepełnosprawnościami. 

3) Zieleń

Zamiast wylanego betonu z poustawianymi doniczkami, które mają stać się substytutem natury, nowe regulacje gwarantują zapewnienie co najmniej 20% terenu biologicznie czynnego na placach i skwerach publicznych o wielkości ponad 1000 mkw.

4) Place zabaw z prawdziwego zdarzenia

W wielu miejscach inwestorom było szkoda miejsca na place zabaw. W konsekwencji są to umowne placyki, czasem z jedną huśtawką, wepchnięte między budynki jakby na siłę. Po wejściu w życie nowych regulacji, w przypadku bloku lub osiedla gdzie znajduje się więcej niż 20 mieszkań, inwestor będzie miał obowiązek budowy placu zabaw. Jego wielkość będzie uzależniona od liczby mieszkań:
a) budynek/osiedle z 21-50 mieszkaniami - plac zabaw musi mieć wielkość co najmniej 1 mkw na każde mieszkanie
b) 51-100 mieszkań - minimalna powierzchnia placu zabaw do 50 mkmw
c) 101-300 mieszkań - na każdy lokal ma przypadać co najmniej 0,5 mkw placu zabaw
d) powyżej 300 mieszkań - plac zabaw będzie musiał obejmować co najmniej 300 mkw. 

Nie tylko wielkość, lecz także sposób wyposażenia będzie określony w nowych przepisach. 

Zmiany obejmują także zagwarantowanie balkonów gwarantujących większą intymność i realną możliwość korzystania z niego, poprzez zagwarantowanie odpowiedniej przegrody (2,2 m wysokości oraz szerokość równa co najmniej szerokość balkonu, z odpowiednią przepuszczalnością światła w granicach 30-50%). W nowych mieszkaniach ma być ciszej, dzięki zmienionym warunkom izolacyjności akustycznej przegrody między mieszkaniami w blokach i budynkach jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Nowe przepisy zobowiązują także do zagwarantowania pomieszczeń przeznaczonych dla rowerów i wózków dziecięcych - będą mogły znajdować się w bryle budynku, lub mieć formę zewnętrznej altany czy wiaty. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42817 )
Array ( [docId] => 42817 )