Sprzeciw od zgłoszenia robót budowlanych

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 08-04-2023 r.

Aby można było mówić o skutecznym zgłoszeniu sprzeciwu wobec zgłoszenia robót budowlanych, organ administracji architektoniczno-budowlanej musi spełnić łącznie dwa warunki określone w art. 30 ust. 5 i 6 ustawy - Prawo budowlane. Wybierając przesłankę wniesienia sprzeciwu - wyznacza także formalne granice rozpatrywanej sprawy. Nie ma możliwości ich późniejszego rozszerzenia. 

Zgłoszenie robót budowlanych zostało określone w art. 30 ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z ust. 5 przywołanego przepisu, zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. W ciągu 21 dni od dnia zgłoszenia, organ administracji architektoniczno-budowlanej może wnieść sprzeciw. Ma on formę decyzji administracyjnej. 

Ważne: Jeśli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w określonym terminie to można przystąpić do wykonywania robót budowlanych. 

Organ o którym mowa, przed upływem ustawowego terminu może również wydać zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu - w takiej sytuacji nie ma możliwości wnieść sprzeciwu później, a inwestor może rozpocząć roboty budowlane. 

Przesłanki wniesienia sprzeciwu określa ustawa - Prawo budowlane w art. 30 ust. 6. Organ może wnieść sprzeciw jedynie w przypadku, gdy:
a) zgłoszenie odnosi się do budowy lub robót budowlanych, dla których przepisy przewidują konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę
b) przewidziana w zgłoszeniu budowa lub roboty budowlane naruszają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, decyzję o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy
c) zgłoszenie dotyczy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt już istnieje
d) rozpoczęto roboty budowlane przed upływem 21 dni od zgłoszenia.

W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu sąd pokreślił, że aby można było mówić o skutecznym wniesieniu sprzeciwu muszą być łącznie spełnione dwa warunki:
a) sprzeciw musi być wniesiony we wskazanym w ust. 5 - 21-dniowym terminie od dnia zgłoszania. Po tym terminie sprzeciw jest nieskuteczny, ponieważ termin ten ma charakter materialnoprawny, co sprawia, że organ ma swoje uprawnienie jedynie w określonym przez ustawodawcę czasie. Upływ terminu oznacza dla inwestora milczącą zgodę organu na realizację inwestycji.
b) sprzeciw może być spowodowany wystąpieniem przynajmniej jednej przesłanki o której mowa w ust. 6 art. 30. Wybrana przesłanka wyznacza formalne granice rozpoznawanej sprawy administracyjnej. Nie można już ich przekroczyć ani rozszerzyć w toku rozpatrywania sprzeciwu, zarówno na etapie postępowania pierwszoinstancyjnego jak i w sprawie odwoławczej. 

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 7 marca 2023 r., sygn. II SA/Op 388/22 wraz z uzasadnieniem, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42834 )
Array ( [docId] => 42834 )