W jakim zakresie wolno zmienić technologię określoną w dokumentacji projektowej?

Kategoria: Prawo budowlane
Autor: Krzysztof Hodt
Data: 04-08-2020 r.

W trakcie remontu instalacji CO i CWU w budynku szkoły doszło do konieczności zmiany technologii w jakiej wykonane będą rury. Czy zmiana w dokumentacji projektowej rur wielowarstwowych (tworzywo sztuczne) PP minimum PN 16 stabilizowanych wkładką aluminiową łączonych przez zgrzewanie, na rury stalowe stanowi istotną zmianę umowy w myśl art. 144 ust. 1 ustawy Pzp?

Bez dokładnej analizy konkretnego stanu faktycznego nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy zmiana technologii jest w tym przypadku istotną zmianą umowy.

Możliwość dokonania zmiany w umowie zależy m.in. od postanowień, jakie zostały w niej przewidziane. Ważne mogą być także okoliczności przeprowadzenia postępowania przetargowego – np. czy na etapie wyjaśniania treści siwz wykonawcy pytali o możliwość zmiany rodzaju rur w stosunku do przewidzianego w projekcie i jaka była odpowiedź zamawiającego w tej kwestii.

Jeżeli umowa zawiera postanowienia (zgodnie z art. 144 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp) dopuszczające zmianę technologii, określające w jakiej sytuacji taka zamiana może nastąpić oraz jakie będą jej finansowe konsekwencje dla stron, to nie ma żadnych przeszkód, aby ją wprowadzić.

Jeśli natomiast umowa wprost nie przewiduje możliwości zmian w zakresie technologii, to zamawiający powinien przeanalizować sytuację pod kątem wypełnienia przesłanek z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp. W tym przypadku oprócz wartości zmiany zamawiający powinien ustalić, czy ma ona istotny czy nieistotny charakter. Należy przeanalizować, czy zmiana wprowadza warunki, które, gdyby były postawione w postępowaniu o udzielenie zamówienia, to w tym postępowaniu wzięliby lub mogliby wziąć udział inni wykonawcy lub przyjęto by oferty innej treści (art. 144 ust. 1e pkt 2 lit. a ustawy Pzp).

Dokonując takiej analizy, zamawiający może wziąć pod uwagę przykładowo:

  • treść przekazanych wykonawcom wyjaśnień siwz dotyczących pytań o technologię wykonania rur,
  • dostępność obu rodzajów rur,
  • trudności technologiczne w ułożeniu rur konkretnego rodzaju,
  • czas potrzebny na ułożenie rur danego rodzaju i
  • tym podobne elementy.

W tej sytuacji nie jest możliwa zmiana umowy na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp. Przepis ten ma zastosowanie do okoliczności wyjątkowych, niecodziennych, których zamawiający – działając z należytą starannością – nie był w stanie przewidzieć na etapie przygotowania lub prowadzenia postępowania przetargowego. Wydaje się, że zmiana technologii, w jakiej mają być wykonane rury instalacji CO i CWU nie stanowi nadzwyczajnych i niemożliwych do przewidzenia okoliczności.

Zakaz zmiany umowy

Art. 144. 1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy lub umowy ramowej w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:

1) zmiany zostały przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia w postaci jednoznacznych postanowień umownych, które określają ich zakres, w szczególności możliwość zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawcy, i charakter oraz warunki wprowadzenia zmian;

2) zmiany dotyczą realizacji dodatkowych dostaw, usług lub robót budowlanych od dotychczasowego wykonawcy, nieobjętych zamówieniem podstawowym, o ile stały się niezbędne i zostały spełnione łącznie następujące warunki:

a) zmiana wykonawcy nie może zostać dokonana z powodów ekonomicznych lub technicznych, w szczególności dotyczących zamienności lub interoperacyjności sprzętu, usług lub instalacji, zamówionych w ramach zamówienia podstawowego,

b) zmiana wykonawcy spowodowałaby istotną niedogodność lub znaczne zwiększenie kosztów dla zamawiającego,

c) wartość każdej kolejnej zmiany nie przekracza 50% wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie lub umowie ramowej.

Krzysztof Hodt   praktyk z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu Prawa zamówień publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41213 )
Array ( [docId] => 41213 )