Od stycznia 2022 r. każdy może wybudować dom do 70 metrów. Uproszczenie wprowadzono do Prawa budowlanego, do art. 29 pkt. 1a. Zgodnie z jego brzmieniem, nie wymaga pozwolenia na budowę, budowa domu do 70 metrów kwadratowych, wolnostojącego, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje i ma służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, zamiast pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie.
Wszystkie domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę?
Minister Rozwoju i Technologii poinformował o kolejnych planach zmian w prawie budowlanym. Tym razem budowa domów jednorodzinnych ma być zwolniona z konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę niezależnie od powierzchni.
Nowa regulacja miała wprowadzić ułatwienia w zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
Zobacz także: Dom do 70 m - bez pozwolenia ale i bez banku
Darmowe projekty
Jakiś czas temu Główny Urząd Budowlany przeprowadził konkurs na projekt domów do 70 metrów. Aby ułatwić samodzielne działanie obywateli do darmowego pobrania wskazano 22 projekty, które są dostępne na stronie GUNB.
Zobacz także: Zmiany w prawie budowlanym: domy do 70 m2
Bez ograniczenia powierzchniowego
Choć jeszcze na etapie prac nad projektem dotyczącym domów do 70 metrów, podnoszono, że niesie to za sobą większe ryzyko, bo tak naprawdę to na inwestorze spoczywa cała odpowiedzialność za przestrzeganie warunków technicznych i prawnych, którym dom musi odpowiadać - po niespełna pół roku od wejścia w życie resort oświadcza, że zakres tej regulacji prawdopodobnie będzie powiększony.
Zgodnie z zapowiedzią, która padła z ust ministra rozwoju i technologii na konferencji prasowej 23 czerwca - trwają prace nad ustawą, która ma znieść pozwolenie budowę w odniesieniu do wszystkich domów jednorodzinnych - bez względu na ich powierzchnię.
Powszechne kompetencje budowlane
Zmiana przepisów zdaniem resortu ma pomóc w zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. W uzasadnieniu zmian, mocą których wprowadzono domy do 70 m bez pozwolenia zaznaczono wyraźnie, że takie regulacje nie są niebezpieczne, bo to dość małe nieskomplikowane konstrukcje, które nie wymagają zbyt wiele. Tym razem okazuje się, że niezależnie od wielkości dom jednorodzinny jest na tyle nieskomplikowany, że każdy może go zbudować.
Przepisy jednak dają możliwość skorzystania z pomocy kierownika budowy, jeśli ktoś nie ma wystarczających kompetencji by podjąć się takiego zadania. Kto jednak powinien te kompetencje oceniać? Warto pamiętać, że w przypadku samodzielnej budowy cała odpowiedzialność spoczywa na inwestorze.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
