Zbiornik na deszczówkę - czy trzeba mieć pozwolenie na budowę?

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 13-11-2022 r.

Generalną zasadą jest konieczność uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Oczywiście od tej zasady przepisy wprowadzają liczne wyjątki - aktualnie wyjątki dotyczą nawet budowy niektórych domów. Co jednak w przypadku budowy zbiornika na deszczówkę? Kwestię tę wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

W art. 28 ustawy - Prawo budowlane znajduje się generalna zasada, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od niej zostały enumeratywnie wskazane w art. 29-31 przywołanej ustawy. Przypadki wskazane we wskazanych artykułach są wyczerpujące, jest to zamknięty katalog budów i robót budowlanych które nie wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a jedynie zgłoszenia, bądź też całkowicie są zwolnione z obu tych obowiązków. 

Jednak w żadnym ze wskazanych przepisów nie znajdziemy regulacji dotyczącej wprost zbiorników do gromadzenia wód deszczowych. Co prawda są tutaj przepisy dotyczące innych rodzajów zbiorników takich jak np zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, jednak próżno w wykazie szukać takich z przeznaczeniem na deszczówkę. W związku z tym, że katalog przypadków jest katalogiem zamkniętym, nie można prowadzić rozszerzającej interpretacji tych przepisów.

Ważne: Przepisy dotyczące wyłączeń od generalnej zasady zobowiązującej do uzyskania pozwolenia na budowę nie mogą być rozumiane rozszerzająco. Tym samym nie można rozciągnąć przypadku określonego w art. 29 ust. 1 pkt 6 na zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę innych rodzajów zbiorników. 

Analizując problem pozwolenia na budowę dotyczącego zbiornika na deszczówkę trzeba jednak przeanalizować jeszcze inne definicje z ustawy - Prawo budowlane. Bowiem przepis art 28 statuuje obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem robót budowlanych. Zgodnie ze słownikiem pojęć zawartym w art. 3 Prawa budowlanego, przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Obiektem budowlanym natomiast  są budynki, budowle bądź obiekty małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. 

Dla zbiorników na deszczówkę istotne znaczenie ma ostatnia część wskazanej definicji. 

Ważne: Jeśli wykonanie zbiornika na wody opadowe/deszczowe jest inwestycją która jest realizowana bez użycia wyrobów budowlanych - nie będzie podlegać reglamentacji prawa budowlanego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42362 )
Array ( [docId] => 42362 )