Zeroemisyjność w budownictwie

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 16-03-2023 r.

Parlament Europejski wyraził poparcie dla planów wprowadzenia neutralności klimatycznej w budownictwie. Dane pokazują, że to właśnie budynku są odpowiedzialne za emisję aż 36% gazów cieplarnianych. Od 2028 r. wszystkie nowe budynki mają być zeroemisyjne. 

Projekt nowych przepisów, które zostały już przyjęte przez Parlament Europejski ma doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii, do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i przyspieszyć tempo renowacji istniejących budynków. Pomóc ma także usprawnienie wymiany informacji dotyczącej charakterystyki energetycznej. Wyraźna poprawa ma nastąpić już do 2030 r. za sprawą zmian wprowadzonych w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z założeniem do 2050 r. budownictwo ma być całkowicie neutralne dla klimatu. 

Zeroemisyjność rozłożona w czasie

Zgodnie z nowymi przepisami już od 2026 r. zeroemisyjne mają stać się wszystkie nowe budynki zajmowane i eksploatowane przez władze publiczne, a także wszystkie nowe budynki należące do ich zasobów. 

Kolejnym krokiem jest rok 2028 od którego zeroemisyjne mają stać się wszystkie nowe budynki. Powinny być wyposażone w technologię wykorzystującą energię słoneczną, jeśli oczywiście takie rozwiązanie jest możliwe i ma sens ekonomiczny. 

Natomiast w przypadku budynków poddawanych gruntownym remontom, warunek zeroemisyjności będą musiały spełnić od 2032 r. 

Klasy emisyjności budynków są określane na skali od A do G. Ostatnia z liter to oznaczenie aż 15% budynków, które mają najgorszą charakterystykę energetyczną. Do roku 2030 wszystkie budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć co najmniej poziom E, w ciągu kolejnych trzech lat - klasę D. 

Dla budynków niemieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej określono analogiczne wymagania, jednak dla nich terminem jest odpowiednio rok 2027 i 2030. 

Poprawa charakterystyki energetycznej miałaby polegać między innymi na izolacji i ulepszeniu systemu grzewczego. Zakłada się, że tego typu prace powinny być wykonywane przy okazji sprzedaży budynku bądź też podczas przeprowadzenia jego gruntownego remontu. Jeśli budynek jest wynajmowany warto je zaplanować na moment podpisywania nowej umowy wynajmu. 

W krajowych planach renowacji państwa członkowskie mają wskazać środki, które pozwolą osiągnąć założone cele. 


Zobacz także: Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku - od 28 kwietnia konieczne przy sprzedaży lub najmie https://prawonieruchomosci24.pl/aktualnosci/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej-budynku-od-28-kwietnia-konieczne-przy-sprzedazy-lub-najmie-3644.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_aktualnosci-5

Wyłączenia

Z nowych regulacji będą zwolnione zabytki. Dodatkowo państwa członkowskie będą mogły w ramach odstępstwa zwolnić z nich:
a) budynki chronione ze względu na cechy architektoniczne lub charakter historyczny
b) budynki techniczne
c) budynki eksploatowane tymczasowo
d) miejsca kultu religijnego
e) publiczne mieszkalnictwo socjalne - w przypadku, gdy na skutek termomodernizacji wzrósłby czynsz, a nie zrekompensowałyby tej podwyżki oszczędności energii. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu Europejskiego - portal europarl.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42762 )
Array ( [docId] => 42762 )