Nowelizacja, nad którą właśnie trwają prace legislacyjne, ma doprowadzić do pełnej cyfryzacji organów administracji publicznej działających w obszarze budownictwa. Ważnym jej elementem są nowe uproszczenia przewidziane zarówno dla inwestorów jak i dla organów administracji budowlanej, a także dla nadzoru budowlanego. Intencje są jasne - wszystko ma działać sprawniej i z większym udziałem możliwości, które daje technologia.
Zmiany w Prawie budowlanym od 2023 r.
Trwają prace nad nowelizacją ustawy - Prawo budowlane. Głównym celem jest uproszczenie przepisów. Nowe regulacje mają się także przyczynić do przyspieszenia postępowań oraz ułatwić cyfryzację w procesie inwestycyjno-budowlanym. Co zmieni się od przyszłego roku?
W 2023 r. planowane jest już wprowadzenie jednolitego w skali kraju Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie - nazywanego SOPAB. Udogodnieniem ma być również ogólnodostępna i darmowa Baza Projektów Budowlanych. Cyfryzacja ma przede wszystkim sprawić, że wszystkie strony procesu inwestycyjnego nie będą zobligowane do tworzenia kilometrowych ilości papierowych dokumentów.
Ważne: Nowelizacja ustawy - Prawo budowlane zakłada, że obieg dokumentacji w obszarze budownictwa w administracji publicznej będzie w stu procentach elektroniczny.
Zobacz także: EKOB rusza od 1 stycznia 2023 roku
Pierwsze kroki cyfryzacji mocno przyspieszyła pandemia. Już w 2020 r. powstał serwis e-Budownictwo, następnie umożliwiono składanie wniosków i zgłoszeń za pomocą internetu. Kolejnym krokiem były przepisy wprowadzające elektronicznego dziennika budowy i elektronicznej książki obiektu budowlanego, a także elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane. Nowe przepisy tworzą standardy obsługi w Systemie Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie, którego będą musiały przestrzegać organy administracji architektoniczno-budowlanej i organy nadzoru budowlanego. Nowością ma być sposób dostarczania projektów budowlanych do urzędów za pomocą wirtualnych dysków.
Zobacz także: Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną
W nowych przepisach zniesiony ma być podział procedur dla domów o powierzchni do 70 mkw oraz powyżej 70 mkw. Przewiduje się również ułatwienia dla inwestorów dotyczące procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę, oddawania obiektów budowlanych do użytkowania, czy dokonywania zgłoszeń.
Zmiany dotkną także przepisy dotyczące geodezji i kartografii. Nowelizacja zakłada większą odpowiedzialność zawodową osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.
Ważne: Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, także domy powyżej 70 mkw będzie można budować na podstawie uproszczonej procedury.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego - portal gunb.pl
