Zmiany w projekcie zagospodarowania działki

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 10-12-2022 r.

Jakie są konsekwencje nieistotnych odstąpień od projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego przed rozpoczęciem robót budowlanych i sporządzeniem projektu technicznego? Czy wymagają one wprowadzania zmian w projekcie? Wątpliwości stara się rozwiać Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

Tematem częstych pytań kierowanych do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego są odstąpienia o których mowa w art. 36a ustawy - Prawo budowlane. Zgodnie z przywołanym przepisem, niezbędne jest uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej w przypadku istotnych odstąpień od:

  • zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz
  • zatwierdzonego projektu architektoniczno-budowlanego lub
  • innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę.

Przykłady istotnych odstąpień zostały wskazane w art. 36a ust. 5. Są to m.in.:
odstąpienia, na skutek których zostaje zwiększony obszar oddziaływania obiektu poza działkę na której został zaprojektowany
zmiana charakterystycznych dla obiektu budowlanego parametrów takich jak powierzchnia zabudowy - przekraczająca 5%, wysokość, długość, szerokość - przekraczająca 2%, liczba kondygnacji
zmiana zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego
zmiana ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, innych aktów prawa miejscowego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
zmiana źródeł ciepła dla ogrzewania lub dla uzyskania ciepłej wody ze źródła zasilanego paliwem ciekłym, gazowym, odnawialnym źródłem energii lub z sieci ciepłowniczej, na źródło opalane paliwem stałym.

Zdaniem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego odstąpienia należy rozumieć jako różnice między tym jak zostaną wykonane roboty do tego w jaki sposób zostały one zaplanowane w projekcie. To nie są natomiast zmiany w projekcie, a jedynie zrealizowanie obiektu w sposób inny, niż przedstawiono w projekcie. 

Ważne: Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, lub innych warunków decyzji o pozwoleniu na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz ponownego zgłoszenia.

O tym czy odstąpienie jest istotne czy też nie, decyduje każdorazowo projektant - mówi o tym art. 36a ust. 6 Prawa budowlanego. Jeśli uzna, że jest ono nieistotne, dołącza do dokumentacji budowy odpowiednie informacje dotyczące tego odstąpienia, zawierające opis i rysunek. 

GUNB podkreśla, że przepis art. 36a ust. 6 nie wspomina nic o zmianie samego projektu. Projektant dołącza jedynie rysunek i opis dotyczący odstąpienia. Gdyby projektant miał zmienić projekt, dołączanie odrębnej dokumentacji dotyczącej odstąpienia byłoby zbędne, ponieważ sam projekt zawierałby wszystkie informacje. 

W konsekwencji, osoby sporządzające projekt techniczny nie mogą składać oświadczenia o sporządzeniu go zgodnie z projektem zagospodarowania działki lub terenu, bo żądane zmiany nie zostały w tym projekcie uwzględnione. 

Źródło:

Informacja zamieszczona w ramach cyklu ciekawych interpretacji opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu nadzoru Budowlanego - portal gunb.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42459 )
Array ( [docId] => 42459 )