Zmiany w przepisach o mieszkalnictwie społecznym i prawie budowlanym

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 10-07-2022 r.

Nowe przepisy wprowadzają elektroniczne dzienniki budowy i książki obiekty budowlanego a także odnoszą się do rozwiązań, które mają zachować wzrostowy trend dostępności mieszkań komunalnych i czynszowych. 

Ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawę o zmianie Prawa budowlanego oraz niektórych innych ustaw sejm przyjął 7 lipca 2022 r. Nowe przepisy czekają już tylko na zatwierdzenie Prezydenta. 

 

Tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy

Rządowy program wspierający budownictwo czynszowe i komunalne pozwolił na przygotowanie ok. 14 tys lokali mieszkalnych w 2021 r. W połowie roku 2022 dostępnych jest kolejnych 6 tys. mieszkań. 

Samorządy gminne składają wnioski w ramach programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, które następnie podlegają procedurze kwalifikacyjnej. 

Dodatkowym bodźcem wspomagającym rozwój społecznego budownictwa czynszowego jest możliwość skorzystania przez inwestorów chcących podjąć się takiej inwestycji - z kredytu udzielonego na preferencyjnych warunkach. W 2021 r. zakwalifikowały się wnioski dotyczące 87 przedsięwziąć. 

Co przyniesienie nowelizacja przepisów o finansowaniu? 

Zgodnie z założeniami, wprowadzona zmiana przepisów ma doprowadzić do efektywniejszego wykorzystania środków dostępnych w programie.

Jedną z istotniejszych zmian dotyczy wypłaty środków, które teraz będzie mogło nastąpić w tym samym roku, co złożenie wniosku. To sprawi, że środki budżetowe przewidziane na ten konkretny rok budżetowy, będą efektywniej wykorzystywane. 

Nowe przepisy przewidują także dodatkowe źródła finansowania dla inwestycji. Ma je zapewnić możliwość sprzedaży skarbowych papierów wartościowych. Doprecyzowano także procedurę postępowania ze środkami niewykorzystanymi. 

Ważne: Nowelizacja pozwala aktualizować kwoty wsparcia o 20% kosztów przedsięwzięcia, jeśli w trakcie realizacji inwestycji okaże się, że koszty są wyższe niż zakładano. 

Nowe przepisy ustalają maksymalne stawki czynszów w lokalach znajdujących się w zasobie mieszkaniowym finansowanym ze środków budżetu państwa. 

Elektroniczne prawo budowlane 

Zmiany w zakresie prawa budowlanego dotyczą wprowadzenia nowych rozwiązań cyfrowych. Mowa o dzienniku budowy, książce obiektu budowlanego, a także o Centralnym Rejestrze osób posiadających uprawnienia oraz portalu e-Budownictwo. 

Dokładniej o tych rozwiązaniach pisaliśmy w artykule: Informatyzacja prawa budowlanego 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41996 )
Array ( [docId] => 41996 )