Zmiany w zakresie świadectwa charakterystyki energetycznej

Kategoria: Prawo budowlane
Data: 13-03-2023 r.

Od 28 kwietnia 2023 r. będą obowiązywały nowe przepisy w zakresie świadectwa charakterystyki energetycznej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii tłumaczy ich praktyczne stosowanie, w związku z licznymi wątpliwościami. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej pokazuje niezbędne zapotrzebowanie na energię elektryczną, konieczną dla użytkowania budynku lub jego części (np. mieszkania). Chodzi o energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, ciepłej wody itp. Konieczność sporządzania dokumentów ma być pewnego rodzaju elementem motywującym do stosowania rozwiązań bardziej efektywnych energetycznie. Dotyczy to także budownictwa. Ma poprawić stan świadomości społecznej w tym zakresie. 

Ważne: Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwoli właścicielowi, najemcy czy użytkownikowi budynku określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną, a co za tym idzie - poziom kosztów utrzymania. 

Po 28 kwietnia każda osoba, która będzie chciała sprzedać bądź wynająć mieszkanie, czy budynek będzie miała obowiązek posiadania aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Nie będzie ono wymagane, jeśli nieruchomość jest jedynie wykorzystywana na własny użytek. Przepisy zwalniają także z tego obowiązku w przypadku:
a) budynków o powierzchni nieprzekraczającej 50 mkw (powierzchni użytkowej)
b) budynków mieszkalnych, które są przeznaczone do używania nie dłużej niż 4 miesiące w roku
c) budynków, które jako zabytki podlegają specjalnej ochronie na podstawie przepisów specjalnych
d) miejsc kultu religijnego
e) budynków przemysłowych, gospodarczych - których jedyną instalacją jest instalacja oświetleniowa
f) gospodarstw rolnych jeśli roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na energię nieodnawialną nie przekraczają w nich 50 kWh/(mkw x rok).

Po wejściu w życie nowych przepisów inwestor będzie zobowiązany załączyć świadectwo charakterystyki energetycznej do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku. 

Ważne: Osoba, która buduje budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy do 70 mkw aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, a nie po to, aby go sprzedawać - jest zwolniona z tego obowiązku. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42749 )
Array ( [docId] => 42749 )